Fabrication of hydrogel mask using a microfluidic technique
Mikroakışkan teknik kullanılarak hidrojel maske üretimi
- Tez No: 658581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLENGÜL DUMAN, DOÇ. DR. İSRAFİL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Cilt maskeleri kozmetik sektöründe çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Sıklıkla cildin kaybolmuş nemini geri kazandırmak, akne, yara ve leke tedavileri, yaşlanma karşıtı tedavi ve günlük bakım için kullanımı tercih edilmektedir. Maske türleri arasında, en fazla nemi tutan, hücre yenileme özelliğine sahip ve hücresel işlevini artıran en yenilikçi maske tipi hidrojel cilt maskeleridir. Bu çalışmada T-şekilli geometriye sahip bir mikroakışkan teknik kullanılarak aljinat esaslı hidrojel maske üretimi amaçlandı. Bu çalışmada öncelikle, mikron boyutlu baloncuklar, bir T-geometrili mikro-akışkan cihaz ile üretildi ve mikron boyutlu baloncuklar hidrojele dönüştürülerek, gözenekli bir polimer cilt maskesi elde edildi. Aljinat bazlı hidrojel maskesi belirlenen oranlarda Sarı Kantaron yağı ve bal içerdi. Baldaki nemlendirici, antibakteriyel ve yara iyileştirici özelliklerden ve Hypericum perforatum'un antibakteriyel ve yara iyileştirici özelliklerinden faydalanmak hedeflenildi. Gözenekli yapıda aljinat bazlı bir hidrojel maske üretildi ve bu üretim sırasında kullanılan emülsiyon çözeltilerinin fiziksel özellikleri olan yüzey gerilimi, viskozite, yoğunluk ve temas açısı gibi fiziksel özellik ölçümleri ve kullanılan malzemeler ve elde edilen ürüne yapısal, ısısal ve kimyasal yapı karakterizasyon çalışmaları yapıldı. Mikroakışkan tekniği ile hidrojel üretimi için üretilen mikrobaloncuklar bir optik mikroskop ile incelendi ve kurutulmuş hidrojellerin yapısı ve karakterizasyonu SEM, FT-IR, Raman, XRD, DSC ve TGA yöntemleri ile gerçekleştirildi. Maske, üretilen bal ve sarı kantaron yağının aktif bileşenlerini içermekle birlikte, bu maske altı gönüllü hasta üzerinde test edildi ve maskenin hastalara tatbik edilmesinden önce ve sonra her bir hastanın cildinin nem seviyesi, akne ve yara oluşumu değişimleri görsel olarak incelenerek, bir karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Skin masks are used in a wide range in the cosmetics industry. It is often used to restore the skin's lost moisture, acne, wound and blemish treatments, anti-aging care and daily care. Among the mask types, the most innovative solution designs are hydrogel skin masks with highest moisture level, which have abilities such as cell renewal and cellular functional increase. In this study, we produced alginate-based hydrogel masks using a microfluidic technique. Microbubbles were firstly produced with a T-junction microfluidic device and by converting microbubbles to hydrogel; a porous polymer skin masks were successfully achieved. The resultant maks contains Hypericum perforatum oil and honey in its own polymeric structure. It is desired to benefit from the moisturizing, antibacterial and wound-healing properties in honey, and antibacterial and wound-healing properties of Hypericum perforatum. A porous structural alginate-based hydrogel mask was produced and the dispersions used during this production were examined by physical property measurements and dispersion characterizations, such as surface tension, viscosity, density and contact angle. The microbubbles produced for the fabrication of hydrogel by a T-junction microfluidic technique were taken with an optical microscope, the hydrogel structure produced was dried and structural, thermal and chemical characterizations were performed using SEM, FT-IR, FT-Raman, XRD, DSC and TGA methods. The masks obtained contain the active ingredients of honey and Hypericum perforatum oil produced and they were tested on six volunteered patients. Skin moisture measurements before and after hydrogel applied were examined with a digital moisture meter and a comparison was made by visually examining the changes in acne and wound formation on the patient's skin.