Adeziv kaplı seramik braketler ile geleneksel seramik braketlerin mikrosızıntı açısından karşılaştırılması: Bir mikro bilgisayarlı tomografi çalışması
Comparison of microleakage under adhesive precoated ceramic brackets and conventional ceramic brackets: A microcomputed tomography study
  1. Tez No: 658582
  2. Yazar: GÖKAY ÜSTDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP BURAK KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Ortodontik braketlerin diş yüzeyine yapıştırılması için genellikle ışıkla sertleşen adezivler kullanılmaktadır. Işıkla sertleşen adezlerin polimerizasyon büzülmesi, braket ile mine arasında mikro boşluklar oluşumuna yol açar. Bu boşluklarda meydana gelecek oral sıvıların ve bakterilerin mikrosızıntısı çürük başlangıçlarına ve braket mine arasındaki bağın zayıflamasına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, yeni nesil tabanı adeziv ile kaplanmış braket sistemlerinin ve geleneksel bonding sistemleri ile yapıştırılmış konvansiyonel braketlerin altındaki mikrosızıntının değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kırk adet, ortodontik nedenle, yeni çekilmiş insan maksiller premolar dişi kullanılmıştır. Dişler rastgele beş gruba ayrılmıştır ve her grupta sekiz diş vardır. Grup isimleri, kullanılan ürüne göre; APC Flash-Free, APC PLUS, Transbond XT, Opal Bond MV ve Blugloo olarak belirlenmiştir. Gruplara göre, tabanı adezivle kaplı ve konvansiyonel braket sistemlerinin, belirlenen adeziv ajanlarla diş yüzeylerine yapıştırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Altı aylık ağız içi çevreyi simule etmek üzere bütün dişler 5 bin siklus 5 °C ve 55 °C arasında 30 saniye bekleme süresiyle termal siklusa tabi tutulmuştur. Mikrosızıntıyı görüntülemek ve ölçmek için mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) kullanılmıştır. Çalışma verilerinin istatistiksel değerlendirilmesinde normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen parametrelerin grup içi karşılaştırmalarında ise Wilcoxon Signed Ranks testi kullanılmıştır. Anlamlılık p0,05). Yapılan grup içi değerlendirmede tüm gruplar için, okluzal ve gingival mikrosızıntı hacmi (mm3), mikrosızıntı hacmi/yapıştırıcı hacmi (%) oranı ve mikrosızıntı alanı (mm2) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0,05). Sonuç: Tabanı adezivle kaplı APC™ Flash-Free braketler, Transbond™ XT ile yapıştırılan konvansiyonel muadiliyle karşılaştırıldığında mikrosızıntı miktarı açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Blugloo™ ile yapıştırılmış braketler ise diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı seviyede daha az mikrosızıntı göstermektedir. Braketlerin gingival ve okluzal bölgelerinin mikrosızıntı açısından farklı olmadığı bulunmuştur. Çalışmamızda kullandığımız mikro-BT yöntemi; mikrosızıntıyı belirlemede güçlü ve uygulanabilir bir tekniktir. Görüntülerin üç boyutlu olarak elde edilebilmesi ve hacim hesaplarının üç boyutlu olarak yapılabilmesi, mikrosızıntı miktarının ölçülmesinde bu tekniği diğer tekniklerden üstün kılar.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Generally light cure adhesives are used for establishing a reliable bond between an orthodontic bracket and the enamel. The polymerization shrinkage of the light cure adhesive leads to gap formation between the material and the enamel. Microleakage of oral fluids and bacteria in this gap can cause to development of white spot lesions and can reduce shear bond strength. The aim of this study is to evaluate and compare microleakage under the new generation adhesive coated bracket systems and conventional brackets bonded with conventional bonding systems. Material and Method: For this study, forty freshly extracted (for orthodontic reasons) human maxillary premolar teeth were used. The teeth were randomly divided into five groups and each group had eight teeth. Group names were determined as; APC Flash-Free, APC PLUS, Transbond XT, Opal Bond MV and Blugloo. According to the groups, adhesive coated and conventional bracket systems were bonded to the tooth surfaces with the specified adhesive agents. To simulate a six-month oral environment, all teeth were subjected to a thermal cycle of 5000 cycles of 5 °C to 55 °C with a 30-second period. Micro computed tomography (micro-CT) was used to view and measure the microleakage. The Kruskal Wallis test was used to compare the parameters that did not show normal distribution in the statistical evaluation of the study data, and the Mann Whitney U test was used for the determination of the group that caused the difference. Wilcoxon Signed Ranks test was used for intragroup comparisons of non-normally distributed parameters. Significance was evaluated at p 0,05). There was no statistically significant difference in microleakage volume (mm3), microleakage volume/adhesive volume (%) ratio and microleakage area (mm2) in comparison of occlusal and gingival regions (p> 0,05). Conclusion: Adhesive precoated APC™ Flash-Free brackets were not shown a significant difference in the amount of microleakage compared to their conventional equivalent (Transbond™ XT). The Blugloo adhesive group was shown less microleakage than the other groups and the difference was statistically significant. When the occlusal area and gingival area were compared, the microleakage volume was not different. The micro-CT method used in our study; is a powerful and applicable technique for determining microleakage. The ability to obtain images in 3D and volume calculations in three dimensions make this technique superior to other techniques in measuring the amount of microleakage.