Siyasi partiler bağlamında mizah ve karikatür (2002 sonrası dönem)
Humor and cartoon in the context of political parties (period after 2002)
- Tez No: 658597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, Türkiye için önemli bir dönüm noktası olan 2002 sonrası için karikatür ve mizah kültürü incelenmiştir. Dünyada teknoloji hızla ilerlemektedir ve ayrılmaz bir parçamız haline gelmiştir. Böylece, bilgi zaman ve mekân gözetmeksizin ulaşılabilir olmuştur. Teknoloji ve bilginin kolay ulaşılabilir olmasının, siyasi partiler hakkında üretilen karikatürleri ve mizah anlayışını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Birinci bölümde iletişim, mizah ve karikatür kavramları detaylı olarak açıklanmıştır. Karikatürün Türkiye'deki gelişimini daha iyi anlayabilmek için, dünya üzerinde karikatürün gelişimine dair inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde, siyaset kavramı, Türkiye'deki siyasi partiler ve partilerin genel seçimlerde aldıkları oy oranları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Cumhuriyet tarihinden itibaren, belirli dönemlerde Türkiye'de yayınlanan mizah gazeteleri ve dergileri ele alınmıştır. Her dönemi kendi içerisinde değerlendirebilmek için, dönemin toplumsal ve siyasi gelişmelerine dair ön bilgiler verilerek inceleme kronolojik olarak yapılmıştır. Bu tez çalışmasında literatür taraması yapılmıştır. Karşılaşılan en büyük zorluk mizah gazete ve dergilerine ait basılı bir arşivin bulunmaması olmuştur. Bu alanda en geniş arşiv özel olarak hazırlanmış olan ve genelde dergilerin kapaklarının bulunduğu birkaç internet sayfasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cartoons and humor culture has been investigated for post 2002 which is an important milestone for Turkey. Technology is advancing rapidly and becoming an integral part of the world. Thus, information is accessible without regard to time and space. It was researched how the easily accessible technology and information affects the cartoons and humor produced about political parties. In the first chapter, the concepts of communication, humor and caricature are explained in detail. In order to better understand the development of the cartoons in Turkey, it has been conducted on the development of the cartoon world over. In the second part, the concept of politics, political parties and the parties received votes in the general election rates in Turkey were examined. In the third section, from the date of the Republic, it is considered humor newspapers and magazines published in Turkey during certain periods. In order to evaluate each period within itself, preliminary information was given about the social and political developments of the period and the study was carried out chronologically. In this thesis, literature was reviewed. The biggest challenge was the lack of a printed archive of humor newspapers and magazines. The largest archive in this field is a few web pages that have been specially prepared and often contain the covers of magazines.