E-memnuniyetin müşteri e-sadakatine etkisi ve bir araştırma
The effect of satisfaction on customer e-loyalty in an e-commerce site
- Tez No: 658598
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojik gelişmeler ile paralel olarak günümüz ticaret hayatında önemli bir yere sahip olan e-ticaret süreçleri kapsamında, geleneksel ticaret süreçlerinde önemli olan müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati kavramları da öne çıkmaktadır. Geleneksel müşteri memnuniyeti ve geleneksel müşteri sadakati kavramları ile öz olarak benzeşen ve fakat etkilendikleri faktörler açısından farklılaşan bu iki kavram, yürütülen araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. E-ticaret süreçlerinde e-memnuniyet ve e-sadakat kavramlarının önemine değinmeyi temel argüman olarak kabul eden bu araştırma kapsamında, bir e-ticaret sitesinde e-memnuniyet ve e-sadakat kavramlarına yönelik analiz yürütülmüş ve bu analiz kapsamında, iki kavramın e-ticaret süreçleri açısından son derece önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with technological developments, within the scope of e-commerce processes, which have an important place in today's commercial life, the concepts of customer satisfaction and customer loyalty which are important in traditional trading processes come to the fore. These two concepts, which are similar in essence with traditional customer satisfaction and traditional customer loyalty but differentiated in terms of the factors they are affected, constitute the main subject of the research conducted. Within the scope of this research, which considers the importance of e-satisfaction and e-loyalty concepts in e-commerce processes as the main argument, an analysis was conducted on the concepts of e-satisfaction and e-loyalty in an e-commerce website. It is concluded that it is extremely important in terms of trade processes.