İbn Battûta Seyahatnâmesi'nin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Of the Travel of Ibn Battûta review in terms of values education
  1. Tez No: 658601
  2. Yazar: MÜCAHİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada İbn Battûta Seyahatnâmesi'ndeki değerler tespit edilmiş ve eserin değer eğitiminde kullanımı ele alınmıştır. Çalışmanın evrenini A. Sait Aykut tarafından çevirisi yapılan İbn Battûta Seyahatnâmesi'nin 1. ve 2. ciltleri oluşturur. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi, gerekçesi, sınırlılıklar ve varsayımlar belirtilmiştir. Birinci bölümde ise A. Sait Aykut tarafından çevirisi yapılan İbn Battûta Seyahatnâmesi'nin 1. cildinden ve ulusal-uluslararası kaynaklardan yararlanılarak seyyah ve seyahatnâmesi tanıtılmış, seyyahın yol güzergâhları belirtilmiş, Seyahatnâme'nin önemi vurgulanmış; değer ve değerler eğitimine yönelik çalışma yapılarak kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Araştırma nitel bir çalışmadır. Araştırma verileri, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan, olgu ve olaylar hakkında bilgi içeren yazılı materyallerin analizini kapsayan doküman analizi yoluyla elde edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise İbn Battûta Seyahatnâmesi değerler açısından incelenmiş, değerleri içeren ifadeler ile tutum ve davranış örnekleri tespit edilmiştir. Tespit edilen değerler yardımseverlik, cömertlik, iyilik, alçak gönüllülük, misafirperverlik, sevgi ve saygı, hoşgörü, merhamet, sabır, şükür ve dua, adalet ve doğruluk, temiz ve sağlıklı olmaya önem verme, cesaret ve estetik değerleri olarak sınıflandırılmış ve bu başlıklarda tek tek incelenmiştir. Çalışma sonunda eserde en çok yardımseverlik, cömertlik, şükür ve dua, misafirperverlik ve estetik değerlerinin yer aldığı görülmüştür. Çalışmanın sonuç bölümünde elde edilen bilgiler yorumlanmış ve İbn Battûta Seyahatnâmesi'nin değer eğitiminde kullanıma uygunluğuyla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the values in Ibn Battuta Seyahatname were determined and the use of the work in value education was discussed. The universe of the study consists of Volumes 1 and 2 of İbn Battûta Seyahatname translated by A. Sait Aykut. In the introduction part of the study, the subject, problem, purpose, importance, justification, limitations and assumptions of the research are stated. In the first part, the first volume of Ibn Battûta Seyahatnâmesi, translated by A. Sait Aykut, and national-international sources were introduced, the traveler and his travels were introduced, the travel routes were specified, the importance of Seyahatname was emphasized; A conceptual framework was created by working on values and values education. The research is a qualitative study. The research data were obtained through document analysis, which is one of the qualitative research methods, which includes the analysis of written materials containing information about facts and events. In the third and last chapter, İbn Battûta Seyahatnâmesi has been examined in terms of values, expressions containing values and examples of attitudes and behaviors are determined. The determined values are classified as benevolence, generosity, kindness, humility, hospitality, love and respect, tolerance, compassion, patience, gratitude and prayer, justice and righteousness, cleanness and health, courage and aesthetics, and are examined one by one under these headings. At the end of the study, it was seen that the values of benevolence, generosity, gratitude and prayer, hospitality and aesthetics were the most important in the work. The information obtained in the conclusion part of the study was interpreted and evaluations were made regarding the suitability of Ibn Battûta Seyahatnâmesi for use in value education.