Kinetik mimari çerçevesinde bağdat'ta konut tasarımı için çözüm önerileri
Solution proposals for housing in design in baghdad within the framework of kinetic architecture
- Tez No: 658602
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada; Bağdat'ın merkezinde bulunan geleneksel konut yapılarının incelenmesini, bu inceleme üzerinden geleneksel Bağdat evlerindeki genel özellikleri, özellikle de kinetik mimari özelliklerini tespit edilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle kinetik sistemler hareket şekline göre, kullanım amaclarına göre ve kinetik elemanlarına göre sınıflandırılmıştır.Bu bağlamda , Bağdat'taki Kadhimiya bölgesinde inceleme alanı belirlenmiş, bu alanda geleneksel konut örneği incelenmiştir. Bu yapılar üzerinden genel mimari özellikleri ve kinetik özellikleri ortaya konulmuştur ve çalışmalardan elde edilen veriler ışığında sonuçlar tespit edilmiştir. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi araştırmaya yer verilmiştir. İkinci bölümde kinetik mimarlık hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde Irak tarihi ve mezopotamya uygarlığından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde Irak konut tipolojisinin geçmişten günümüze kadar Gelişimi incelenmiştir. ve özelikle Bağdat evini ayrıntılı bir şekilde bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde tez konusu olan, Bağdat'ın merkezinde, eski Bağdat evleri üzerinde araştırma sürecinin yürütüldüğü ve bu evlerin mimari özellikleri ve kinetik özellikleri açısından analiz edilmiştir.Altıncı bölümde yapılar tek tek değerlendirilerek sonuç verilmiştir.Teorik ve Pratik Tarafta Varılan Sonuçlar sunulmuştur. Anaht
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the traditional residential buildings in the center of Baghdad and to determine the general characteristics of traditional Baghdad houses, especially their kinetic architectural features, through this investigation. First of all, kinetic systems were classified according to their motion type, their intended use and their kinetic elements. In this context, the study area has been determined in the Kadhimiya region in Baghdad, and a traditional housing example has been examined in this area. General architectural features and kinetics of these structures were revealed, and results were determined in the light of the data obtained from the studies. In the introduction part, the purpose, scope and method of the research were included. In the second chapter, detailed information about kinetic architecture was given. In the third part, Iraqi history and Mesopotamian civilization are mentioned. In the fourth chapter, the development of Iraqi housing typology from past to present was examined, and especially the Baghdad house in detail. In the fifth chapter, the research process was carried out on the old Baghdad houses in the center of Baghdad, and the architectural features and kinetic features of these houses were analysed. In the sixth chapter, the results were given by evaluating the buildings one by one. Conclusions on the Theoretical and Practical Side were presented.