Şanlıurfa ilinde ekmeklik ve makarnalık buğdayda farklı ekim zamanlarının süne, eurygaster integriceps puton, 1881 (heteroptera: scutellerıdae) zararı üzerine etkileri
The effects of different sowing times of bread and durum wheat on damage of sunnpest, eurygaster integriceps puton, 1881 (heteroptera: scutelleridae) in şanliurfa provi̇nce
  1. Tez No: 658600
  2. Yazar: ABDULKADİR ULUĞTÜRKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. CELALETTİN GÖZÜAÇIK, PROF. DR. LEVENT GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ili Hilvan İlçesi Ağveren Köyünde 2015-2016 yıllarında Ekmeklik ve Makarnalık Buğdayda yedi farklı ekim zamanının kışlamış Süne ergini ve nimf populasyonu, protein oranı (%), beklemeli zeleny sedimentasyon (ml) ve yaş gluten miktarı(gr) üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları bölünmüş parselleri deneme desenine göre dört tekrarlı olarak kurulmuştur. Her parselde 1/4 metrekarelik dört çerçeve atılarak Süne ergini ve nimf sayıları haftada bir olmak üzere hasada kadar sayılmıştır. Kontrol parselinde ise normal ilaçlama döneminde ilaçlanmıştır. Çalışmalar sonucunda, ekmeklik ve makarnalık buğdaylarda yedi farklı ekim zamanının KSE, protein oranı (%), yaş gluten miktarı (gr) ve beklemeli zeleny sedimentasyon (ml) üzerinde etkisinin önemli olmadığı değerlendirilmiştir. Ancak, ekim zamanlarının nimf sayısı ve buna bağlı olarak emgi (%) oranları üzerinde etkili olduğu ve ekim zamanı geciktikçe bunların sayı ve oranlarında azalış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of seven different sowing time of bread and durum wheat on population of hibernated sunnpest adults and nymphs,the ratio of protein (%), quantity of wet gluten (gr) and sedimentation (ml) in Ağveren village of Hilvan district of Şanlıurfa province during 2015-2016. Trials were established as four replicates according to the radomized block plot design. In each parcel, four frames of 1/4 m² were taken, and the number of adult sunpest and nymphys per week was continued until harvest. In the control parcel, the insectisit was sprayed during normal chemical control period. As a result of studies, it was evaluated that the effect of seven different sowing times was not significant on OSA, protein ratio (%), quantity of wet gluten (gr) and modified zeleny sedimentation (ml) for bread and durum wheat. However, it was determined that sowing times had an effect on the number og nymphs and bug damage the percentage (%) and decreased their number and rates according as planting time delay.