Artroskopik diz cerrahisi yapılan hastalarda postoperatif analjezide ultrason eşliğinde fasia iliaca kompartman bloğu ile obturator sinir ve adduktor kanal bloğu uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of ultrasound-guided fascia iliaca compartment block and obturator nerve and adductor canal block in postoperative analgesia in patients undergoing arthroscopic knee surgery
- Tez No: 658607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA BİLAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızda spinal anestezi altında artroskopik diz cerrahisi yapılan hastalarda post operatif analjezik etkinlik açısından ultrason eşliğinde uygulanan fasia iliaca kompartman bloğu (FİCB) ile kombine adduktor kanal ve obturator sinir bloğu uygulamasını karşılatırılması amaçlandı. Bununla birlikte, hastaların post operatif mobilizasyon yetenekleri, gelişen yen etki ve hasta memnuniyeti de değerlendirilmiştir. Materyal/ Metod: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurul onayı ve hasta onamı alındıktan sonra elektik şartlarda artroskopik diz cerrahisi yapılan ASA I-III fonksiyonel kapasiteye sahip olan, 18-65 yaş arası, rejyonel anestezi uygulamasına kontrendikasyonu olmayan, kronik analjezik ya da opioid kullanmayan, kooperasyonu tam olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. 60 hasta kura yöntemi ile randomize şekilde Grup 1 ( n=30) ve Grup 2 (n=30) olmak üzere 2'ye ayrılmıştır. Spinal anestezi altında opere edilen hastalara operasyon bitiminde Grup 1'e USG eşliğinde Fasia İliaca Kompartman Bloğu (FİCB), Grup 2'ye yine USG eşliğinde kombine Adduktor Kanal ve Obturator Sinir Bloğu uygulanmıştır. Her iki gruptaki hastalara intravenöz yolla tramadol içeren hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı takılıp, servis takibinin 0, 2, 4, 12, 24. saatlerinde Vizüel Analog Skala (VAS) skor açısından değerlendirilmiştir. 24. saatin sonunda kullanılan HKA miktarı, ek analjezi kullanımı, iv yan etki gelişimi, mobilizasyon kabiliyetleri ve memnuniyet düzeyleri açısından hastalar değerlendirilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler ve uygulanan cerrahi türü ile ilgili anlamlı farklılık saptanmamıştır(p>0,05). Fasia iliaca bloğu uygulanan Grup 1'de işlem süresi Grup 2'ye göre anlamlı derecede kısa olarak gözlemlenmiştir(p0,05). Sonuç: Bu çalışmaya göre, artroskopik diz cerrahisi yapılan hastalara USG eşliğinde Fasia İliaca Kompartman Bloğu ile kombine Adduktor kanal ve Obturator Sinir bloğu post operatif analjezi amacıyla etkin şekilde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was compare the ultrasound-guided fascia iliaca compartment block (FICB) with adductor canal and obturator nerve block application on postoperative analgesic efficacy in elective arthroscopic knee surgery under spinal anesthesia. Materials and methods: After instutional ethics committee approval and informed consents; 60 patients aging 18-65 years, with ASA I-III physical status scheduled for elective arthroscopic knee surgery were enrolled to the study. Patients were ramdomly seperated into two groups: Group 1; FICB, Group 2; obtutator nerve and adductor canal block, both groups blocks performed after surgery. Patients in both groups placed on patient-controlled analgesia (PCA) device. VAS scores were recorded 0, 2, 4, 12, 24th hours of the ward. Analgesic consumption during fisrt 24 hours, complications mobilization capabilities and patients satisfactions were alsonoted. Results: In Group 1, which fasia iliaca block was applied, the procedure time was observed to be significantly shorter than in Group 2 (p 0.05). vi Conclusions: According to this study, the Fasia Iliaca Compartment Block combined and Adductor canal with Obturator Nerve block can be effectively applied for post operative analgesia in patients undergoing arthroscopic knee surgery