Encounters with neoliberal globalization: South Korea and Turkey in comparative perspective
Neoliberal küreselleşme sürecinde Güney Kore ve Türkiye: Karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 658619
  2. Yazar: THERGİLL KİM KİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Despite being on different development paths, South Korea and Turkey faced economic crises triggered by external shocks and unsustainable industrial policies in the late 1970s. The economic policies of both countries started to converge into neoliberalism around 1980, under international financial institutions and military regimes; however, neoliberal transformation varied in the two countries over time. This thesis investigates why such divergence occurred, even though both countries launched similar neoliberal programs at the same time. This thesis aims to examine economic policymaking and to compare the interaction among political leaders, economic policymakers, and business circles of the two countries in the 1980s and early 1990s. Through comparative historical analysis, it draws from the development state literature and reframes the discussion by focusing on how pre-crisis conditions were worse for Turkey than for South Korea and how South Korea's state capacity was different from Turkey's during its neoliberal transformation. The neoliberal reforms continued in both countries after a full-scale democratization in 1987. Nevertheless, more than a decade of neoliberalization remained incomplete by the early 1990s, and South Korea and Turkey tended to regress to pre-reform development paths, handing these heavy tasks over to the next governments. In conclusion, this thesis asserts the importance of state capacity in neoliberal reforms and finds the changeability of the developmental state and its internal political-institutional dynamics through Korea's case. Additionally, it examines the domestic and international factors that influenced state capacity and defines the limitations in the analysis of neoliberalization based on the developmental state theory
Özet (Çeviri)
Farklı kalkınma yollarında olmasına rağmen, Güney Kore ve Türkiye, 1970'lerin sonlarında dış şoklar ve sürdürülemez sanayi politikaları tarafından tetiklenen ekonomik krizle karşı karşıya kaldılar. 1980 civarında, her iki ülkenin ekonomi politikaları, uluslararası finans kurumları ve askeri rejimler altında neoliberalizme yakınlaşmaya başladı; ancak, neoliberal dönüşüm iki ülkede zaman içinde farklılık gösterdi. Bu çalışmada, her iki ülkenin aynı anda benzer neoliberal programlar başlatmasına rağmen, bu türden bir ayrışmanın neden gerçekleştiği incelenmiştir. Bu tez, iki ülkenin 1980'lerde ve 1990'ların başında aldığı ekonomik politika kararlarını incelemekle birlikte siyasi liderler, ekonomik politika yapıcılar ve iş dünyası arasındaki etkileşimi karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Karşılaştırmalı tarihsel analizin yapıldığı bu çalışmada kalkınmacı devlet literatürü aracılığıyla kriz öncesi koşulların Türkiye için Güney Kore'den daha kötü olduğuna ve neoliberal dönüşüm döneminde Güney Kore'nin devlet kapasitesinin Türkiye'nin devlet kapasitesinden daha üstün olduğuna odaklanarak, tartışma yeniden yapılandırılmaktadır. 1987'de tam ölçekli demokratikleşmeden sonra bile iki ülkede neoliberal reformlar devam etmiştir. Bununla birlikte, 1990'ların başına gelindiğinde, neoliberalleşme on yılı aşkın bir süredir eksik kalmıştır, ve Güney Kore ile Türkiye neoliberal küreselleşmenin zor görevlerini sonraki hükümetlere devrederek sırasıyla reform öncesi gelişme yollarına geri dönmüşlerdir. Sonuç olarak bu çalışmada, neoliberal reformlardaki devlet kapasitesinin önemini savunulmasının yanında Kore örneğiyle kalkınmacı devletinin değişkenliği ve onun iç politik-kurumsal dinamikleri ortaya konulmuştur. Ayrıca, bu çalışmada, vii devlet kapasitesini etkileyen yerel ve uluslararası faktörler incelenmekte ve kalkınmacı devlet teorisine dayanan neoliberalizasyonun analizindeki sınırlamaları tanımlanmaktadır