Havaalanları mimarisinde esnek tasarım üzerinden bir karar verme modeli: Dalaman havalimanı
A decision-making model through flexible design in airports architecture: Dalaman airport
  1. Tez No: 658651
  2. Yazar: SENA ASLI ÖZTURANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNSELİ DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Havacılık sektörü, hızla değişen bir ortamda faaliyet göstermekte ve her geçen gün büyümektedir. Havacılık endüstrisinde meydana gelen değişimler ve gelişmeler, havalimanlarında öngörülemeyen değişikliklere neden olmaktadır. Öngörülemeyen bir gelecekte, havalimanlarına değişim ve uyarlanabilme özgürlüğünü tanımak ve ihtiyaç duyulduğunda havalimanlarının minimum çabayla dönüşebilmeleri için en başında mantıklı kararları tasarım sürecine dahil etmek çok önemlidir. Havalimanlarının planlama ve tasarım aşamasında karşılaştığı en büyük zorluk belirsizliktir. Uzun vadeli tek bir tahmine dayanan geleneksel havalimanı tasarımı ve planlaması, gelecekteki belirsizliklerle başa çıkmakta zorlanmakta ve bir havalimanı ortamının değişen ihtiyaçlarını karşılayabilecek verimliliği sağlayamamaktadır. Havalimanlarında ortaya çıkan belirsizlik sorunlarının üstesinden gelmek ve giderek belirsizleşen ortamların taleplerini karşılayabilmek için planlama ve tasarım aşamalarının en başında, belirsizlikleri karşılayabilecek yeni esnek politikalar geliştirmek gerekir. Tez çalışmasında, 'Esneklik kavramı, havalimanı planlama sürecine nasıl dahil edilebilir?' ve birbiriyle ilişkili olarak 'Terminal binası yerleşim planında esneklik nasıl sağlanabilir?' soruları ön planda tutulmuştur. Tezde, çok disiplinli bir çalışma gerektiren havaalanı planlamasının, mimarların sorumlu olduğu fiziksel planlama kısmında esneklik konusu üzerinde durulmuştur ve terminal binalarında çeşitli esnek mekânsal düzenler elde etme konusu için esnek tasarım felsefesine yönelik yeni bir çerçeve geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry operates in a rapidly changing environment and grows day by day. Changes and developments in the aviation industry cause unpredictable changes in airports. In an unpredictable future, it is essential to give airports the independence to change and adapt, and to include sensible decisions in the design process from the very beginning so that airports can transform with minimum effort when needed. The biggest challenge that airports face in the planning and design phase is uncertainty. Traditional airport design and planning which based on a single long-term forecast, struggles to cope with future uncertainties and fails to deliver efficiencies to meet the changing needs of an airport environment. In order to overcome the uncertainty problems that arise at airports and to meet the demands of uncertain environments, it is necessary to develop new flexible policies that can meet uncertainties at the very beginning of the planning and design stages. In the thesis study,“How can the concept of flexibility be included in the airport planning process?”and“How can flexibility in the terminal building layout plan?”questions were prioritized. The thesis focuses on flexibility in the physical planning part where architects are responsible of airport planning, which requires a multidisciplinary study, and a new framework for flexible design philosophy has been developed for the subject of obtaining various flexible spatial layouts in terminal buildings.