Functional analysis of ERBIN gene in breast cancer drug resistance
ERBİN geninin meme kanseri ilaç direncinde fonksiyonel analizi
- Tez No: 658701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK YULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Erbin, birçok sinyal yolağında rol alan ERBB2 etkileşimli bir proteindir. Erbin geninin hücre içindeki düzenlemelerinden etkilenen kanser türlerinden biri de meme kanseridir. Ancak, Erbin geninin meme kanseri hücrelerinin biyolojik davranışını ve ilaç direncini nasıl düzenlediği belirsizdir. Bazı araştırmalar, Erbin'in meme kanserinde tümör oluşumunu desteklediğini ve onkojenik özellik gösterdiğini iddia ederken, diğerleri ise meme kanseri gelişimini engellediğini belirtmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Erbin geninin meme kanseri ilaç direncindeki rolünü araştırmaktır. Meme kanseri hasta verilerinin biyoinformatik analizlerinde, yüksek seviyeli Erbin gen ifadesi, kemoterapi veya hormonel terapi ile tedavi edilen meme kanseri hastalarında ölüm oranlarının daha düşük olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında eğer hastalar tedavi edilmediyse Erbin seviyesinin meme kanseri hastalarının hayatta kalma oranlarını değiştirmediğini gösterilmiştir. Bu analizler bizi Erbin ifade seviyesinin ilaç tedavisinin etkisini değiştirebileceğini ve Erbin ifade seviyesi azaldığında doksorubisin ve tamoksifene karşı direncin artabileceği varsayımına ulaşılmıştır. İn vitro çalışmalar, Erbin protein ifadesinin MDA-MB-231 doksorubisin dirençli (DoxR) ve MCF-7 tamoksifen dirençli (TamR) hücrelerde, dirençli olmayan hücre hatlarına kıyasla daha düşük olduğunu göstermiştir. Erbin seviyesi si-RNA transfeksiyonu ile baskılandığında, MDA-MB-231 hücrelerinde anti-apoptotik belirteçlerin protein seviyesinin arttığı, apoptotik belirteçlerin ise azaldığı görülmüştür. Erbin seviyesi düşürülmüş MDA-MB-231 ve MCF-7 hücrelerinde hücre canlılığını ve çoğalmasını destekleyen proteinler artmıştır. Ayrıca, Erbin seviyesi azaldığında, MDA-MB-231 hücrelerinin doksorubisine karşı ölüm oranları azalmış, ancak MCF-7 hücrelerinde tamoksifen tedavisi ile önemli bir değişiklik olmamıştır. Son olarak, yüksek Erbin ifadesine sahip ve tamoksifen, kemoterapi veya trastuzumab ile tedavi edilen meme kanseri hastaları, daha yüksek seviyelerde DNA hasarı ve apoptoz ile ilgili genlere sahiptir. Öte yandan, düşük Erbin ifadesi olan hastalar daha yüksek seviyelerde siklin CDK'larına ve anti-apoptotik genlere sahiptir. Sonuç olarak Erbin, meme kanseri hücrelerinin ilaç direncinde önemli bir rol oynayabilir ve Erbin seviyesinin azalması meme kanseri hücrelerinde ilaç direncini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Erbin is an ERBB2 interacting protein with roles in many signaling pathways. Breast cancer is one of the types of cancer that is affected by Erbin regulation. However, it is unclear how Erbin regulates the biological behavior and drug resistance of breast cancer cells. Some studies have claimed that Erbin promotes tumorigenesis and demonstrates oncogenic features in breast cancer, whereas others have indicated that it inhibits breast cancer development. The main aim of this study was to explore the role of the Erbin gene in breast cancer drug resistance. Bioinformatic analyses of breast cancer patient datasets have shown that a high level of Erbin expression predicts better survival in breast cancer patients treated with chemotherapy or targeted therapies while the Erbin level does not change the survival rates of untreated breast cancer patients. These analyses lead us to hypothesize that the Erbin expression level could alter the effect of the drug treatment and a reduced level of Erbin expression could promote resistance against doxorubicin and tamoxifen. In vitro studies have demonstrated that the protein expressions were apparently lower in MDA-MB-231 doxorubicin resistant (DoxR) and MCF-7 tamoxifen resistant (TamR) cells compared to non-resistant cell line counterparts. When the expression level of Erbin was downregulated by si-RNA transfection, it was observed that the protein level of the anti-apoptotic markers increased whereas apoptotic markers decreased in MDA-MB-231 cells. Proteins that promote cell survival and proliferation increased in Erbin downregulated MDA-MB-231 and MCF-7 cells. Besides, when Erbin was reduced, the viability of the MDA-MB-231 cells against doxorubicin increased but there was no significant change for tamoxifen in MCF-7 cells. Lastly, breast cancer patients with high Erbin expression that were treated with tamoxifen, chemotherapy or trastuzumab have higher levels of DNA damage, apoptosis and cell cycle arrest-related genes. On the contrary, patients with low Erbin expression have higher levels of cyclins, CDKs and anti-apoptotic genes. In conclusion, Erbin could play an important role in the drug resistance of breast cancer cells since the reduction in Erbin expression can promote drug resistance in these cells.