Mersin ilinde örtü altı yetiştiriciliği yapan üreticilerin ve ilaç bayilerinin zirai mücadele konusundaki tutum ve davranışları
Attitude and behavior of greenhouse enterprises and pesticide dealers on agricultural protection in Mersin province, Turkey Mersin
  1. Tez No: 658714
  2. Yazar: HAYRİYE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Mersin İlinde örtü altı üretim yapan üreticilerin tarım ilaçlarını bilinçli kullanımına etki eden faktörleri belirlemek amacıyla 2019-2020 yıllarında yürütülen bu çalışmada 120 üretici ile anket yoluyla veriler elde edilmiştir. Aynı il içerisinde zirai ilaç bayilerinin de zirai mücadele konusundaki bilinç düzeylerini yine anket çalışmasıyla belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, üreticilerin hastalık, zararlı etmenlerle mücadelede kimyasal mücadele dışındaki uygulamalara yönelmedikleri, ilaçlama sırasında gerekli önlemleri aldıkları ve ilaç temininde daha çok hastalık ve zararlıya etki etmesine ve son kullanma tarihini, kullanma talimatlarını, bekleme sürelerini göz önünde bulundurdukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca; üreticilerin hastalık ve zararlı etmenlerini tamamen ortadan kaldırmak için kimyasal mücadeleye sıklıkla başvurdukları belirlenmiştir. Zirai ilaç bayilerindeki mühendislerin %73.92 oranında Bitki Koruma ve Bahçe Bitkileri mezunu olduğu görülmüştür. Bayiler ilaç seçiminde tarımsal ilaçların hastalık ve zararlı etmenlerine spesifik olmasını tercih etmektedirler. Bayilerin tarımsal mücadele ve entegre mücadele konusunda bilinçli davrandıkları ortaya çıkmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, insan ve çevre sağlığı açısından değerlendirilmiş olup, çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The survey was carried out to identify the factors that consciously affect the pesticides of those who make greenhouse production in Mersin Province Turkey by the datas taken from the 120 farmers in between 2019-2020. The awareness level of pesticide dealers in the city determined in the same survey as well. According to the survey, it has been revealed that farmers follow always chemical solutions instead of natural solutions against diseases and harmful pests plans grown under plastic tunnels. In addition, it has been revealed that the farmers take precautions during spraying and take into account the pesticide's direct effect on pest and diseases, their expiration date, instruction manual and waiting time on plants at choosing the pesticide. The survey also shows that the farmers use often chemical pesticide to overcome totally against dieases and organisms. When we look at the department of agricultural engineers on dealers, 73.92% graduated from department of crop protection and horticulture. Pesticide dealers prefer pesticides to be specific to disease and pests. In addition. It has been revealed that the dealers behave consciously about disease and pest management and also integrated agricultural disease and pest control. The results obtained from the study were evaluated accordingly human and environmental healthies and then some suggestions were provided