Bilecik Hamsu Vadisi kültür mirası yönetimi
Management of cultural heritage for Bilecik Hamsu Valley
- Tez No: 658728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu, kültürel miras konusunda da muazzam bir çeşitlilik ve süreklilik göstermektedir. Zengin bir kültürel mirası bünyesinde barındıran Anadolu'nun sahip olduğu bu evrensel maddi ve manevi değerlerinin, günümüz toplumları için de zengin bir miras olduğu hususunu unutmamak gerekir. Bu tez konusunda ortaya konan kültürel miras yönetimiyle arkeolojik sit alanının nasıl daha verimli kullanılacağı, eğitim, bilim ve turizm açısından korunmasının yanı sıra gelecek kuşaklara aktarılarak hem arkeopark, hem de kent belleği açısından değerlendirilerek sürdürülebilirliğinin nasıl sağlanacağı konusu irdelenmiştir. Bu tez çalışmasında, Hamsu Vadisi'nin bugünkü durumu ve teze konu olan bilgilerin araştırılması ile vadi içerisinde yer alan arkeolojik alanın göz önünde bulundurularak bu alanın kanunlar çerçevesinde nasıl değerlendirileceği konusu işlenmiştir. Ayrıca, Hamsu Vadisi için öneri olarak sunulan projenin arkeolojik, kültürel, inançsal ve turistik gibi mekânizmaların bir arada kullanılması sonucunda kente katacağı değer üzerinde de durulmuştur. Gerek bilimsel kazılar sonucu ortaya çıkartılan veya kısmen ayakta olan kalıntıların korunarak topluma sunulmasına yönelik düzenlemelerin yapılması, gerekse evrensel olan ve dünya kültür mirası olarak nitelendirdiğimiz kültür varlıklarının gelecek kuşaklara aktarılmasının devamlılığının sağlanabilmesi önem arz eden konulardandır. Özellikle tahribat geçirmiş ve korunması gerekli olan alanların korunması, uygun koruma yöntemlerinin seçilmesi ve uygulanması ile birlikte, alanın ziyaretçi ihtiyaçlarına ve bilgilendirmelerine yönelik düzenlenmesi de gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humankind, Anatolia has been home to many different civilisations. It shows tremendous diversity and continuity in terms of cultural heritage. It is important to remember that the universal culture that Anatolia holds is a rich heritage for all of today's societies. In this study, we propose a new cultural heritage management tool for archaeological sites. Subjects considered are particularly on how to use the archaeological sites more efficiently, for their preservation for educational, scientific and touristic purposes. Furthermore, how the archaeological sites can be sustainable by implementing archeopark and urban memory concepts, thus, transferring the cultural heritage to the next generations were discused. During this thesis study, we investigated the current state of Hamsu valley and the archaeological area in the valley. Following the subjects of this thesis, we discus the evaluation of the valley within the framework of the current law. Furthermore, the potential benefits of the proposed project for the Hamsu valley, as a result of the combination of several factors such as archaeological, cultural, religious and touristic elements, were also discused. Without any doubt, it is esential to make arrangements for the preservation of the remainings both uncovered as a result of scientific excavations and partially pre-exposed in the sites to ensure the continuity of the transfer of cultural asets which we consider as universal cultural heritage to the future generations. In particular, protection of the areas that are damaged, with the selection and implementation of appropriate protection methods is necesary for organising the site for visitors and transferring them to the future generations.