1945-1991 yılları arasında modern Kırgız şiirinde kadın teması
Women's theme in modern Kyrgyz poetry between 1945-1991
- Tez No: 658729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TURAN KALLİMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, 1945-1991 yılları arasında Kırgız şairleri tarafından kaleme alınan Kırgız şiirlerinde kadın temasının nasıl yer aldığı incelenmiştir. Çalışmamızın amacı; 1945-1991 yılları arası modern Kırgız şiirinde kadın temasının sosyal, siyasî, toplumsal değişiklik vb. gibi etkenlerin ışığında şiirde nasıl kullanıldığının incelenmesidir. Çalışmanın giriş bölümünde Kırgız edebiyatı hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Birinci bölümde, tarihî dönemlere ayırarak modern Kırgız şiiri hakkında genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, 1945-1991 yılları arasında Kırgız şairleri tarafından kadın temasında yazılan şiirler kullanılmıştır. Bu şiirlerden bazıları tarafımızca aktarılıp, bazıları da yayımlanan kaynaklardan alınmıştır. Tezimizde yer alan kadın temalı şiirler, tarihi dönemler ışığında, yaşanan toplumsal değişiklikler göz önünde bulundurularak tematik açıdan başlıklara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, şiirlerin dil, üslup ve yapı bakımından incelemesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde, Kırgız Türkçesinden aktarımı yapılan şiirler yer almaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde, her bölümün değerlendirmesini yaptıktan sonra kaynakçaya yer verdik.
Özet (Çeviri)
This study examines how women's theme is addressed in Kyrgyz poets from 1945-1991. The purpose of our study is the general view of how women's theme is included in modern Kyrgyz poetry from 1945-1991 in the light of factors such as social, political, social change, etc. The first chapter provides general information on modern Kyrgyz poetry, separated to historical periods. The second chapter is used by Kyrgyz poets from 1945 to 1991 on the theme of women. Some of these poems have been quoted by us, and some have been retrieved by us. The women's theme poems included in our thesis are divided into titles in the light of historical periods, taking into account the social changes that have taken place from a thematic point of view. The third chapter of the published sources provides an analysis of the poems in terms of language, style and structure. The fourth chapter contains poetry quoted from Kyrgyz Turkish. In the result section of the study, after evaluating each chapter, we placed the bibliography.