Ankara ili tarım dışı alanlarda bulunan entomopatojen nematodların ve simbiyotik bakterilerinin tanımlanması ve etkinliklerinin belirlenmesi
Identification of indigenous entomopathogenic nematodes and their symbiotic bacteria and determining their efficiency in non-agricultural lands of Ankara
- Tez No: 658732
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, Ankara ili tarım dışı alanlarda bulunan entomopatojen nematod (EPN) faunasının ve bu nematodlarla simbiyotik yaşayan bakterilerin belirlenmesi amacıyla 2017-2020 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı, Ankara ili sınırları içerisinde bulunan 9 adet Tabiat Parkı, 1 adet Milli Park, 3 adet orman ve 10 adet doğal mağaradan oluşmuştur. Çalışma kapsamında, belirtilen alanlardan toplam 636 toprak örneği alınmıştır. Bu toprak örneklerinin 31 tanesinden (% 5.66) G. mellonella tuzak yöntemi kullanılarak, 6 farklı EPN türü elde edilmiştir. Elde edilen EPN izolatlarının yapılan morfometrik ölçümler ve ITS rDNA bölgesinin sekans analizi sonucunda tür teşhisleri yapılmıştır. Elde edilmiş 31 izolattan, Steinernema cinsine ait olan 14 tanesinin Steinernema feltiae, 5 tanesinin Steinernema affine, 6 tanesinin Steinernema litorale, 3 tanesinin S. weiseri ve 1 tanesinin ise Steinernema bicornutum türleri olduğu tespit edilmiştir. Heterorhabditis cinsine ait olan 2 izolatın ise Heterorhabditis bacteriophora olduğu belirlenmiştir. Bu nematodlardan bakteri izolasyonları yapılmış ve 16S rRNA bölgeleri çoğaltılarak sekans analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda S. feltiae, S. affine, S. litorale ve S. weiseri türlerinden elde edilen simbiyotik bakterileri Xenorhabdus bovienii, S. bicornutum türünün simbiyotik bakterisi Xenorhabdus budapestensis, H. bacteriophora türü iki izolatın simbiyotik bakterileri ise Photorhabdus luminescens subsp. kayaii olarak tespit edilmiştir. Tez çalışması kapsamında, EPN'lerin Galleria mellonella larvaları üzerindeki biyolojik etkinlikleri de değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, test edilen EPN izolatlarının G. mellonella son dönem larvalarına karşı biyolojik mücadele potansiyellerinin yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2017-2020 to determine the entomopathogenic nematode fauna and the symbiotic bacteria of these nematodes in non-agricultural areas of Ankara. The study area consists of 9 Nature Parks, 1 National Park, 3 forests and 8 natural caves within the borders of Ankara province with altitudes from 850 meters to 1540 meters. In the study, a total of 636 soil samples were taken from the specified areas. Six different EPN species were obtained from 36 of these soil samples by using Galleria mellonella trap method. The rate of obtaining entomopathogenic nematodes from soil samples was determined as 5.66%. 34 of the isolates obtained belong to the genus Steinernema and 2 isolates belong to the genus Heterorhabditis. Species of the obtained EPN isolates were identified as a result of morphometric measurements and sequence analysis of the ITS rDNA region. Of the 31 isolates obtained, 14 were Steinernema feltiae, 5 were Steinernema affine, 6 were Steinernema litorale, 3 were S. weiseri and 1 was Steinernema bicornutum. The 2 isolates belonging to the genus Heterorhabditis were determined to be Heterorhabditis bacteriophora. Bacterial isolations were performed from these EPNs and sequence analyses were performed by amplifying 16S rRNA region. As a result of the study, the symbiotic bacteria Xenorhabdus bovienii obtained from S. feltiae, S. affine, S. litorale and S. weiseri species, the symbiotic bacterium of H. bacteriophora isolates were identified as Photorhabdus luminescens subsp. kayaii. Within the scope of the thesis, the biological activities of EPNs on G. mellonella larvae were also evaluated. The results showed that the tested EPN isolates have high biological control potential against G. mellonella last instar larvae.