Thermal fatigue characteristics of fiber-reinforced composite materials
Elyaf-takviyeli kompozit malzeme ısıl yorulma özellikleri
- Tez No: 658787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP YETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Elyaf takviyeli tabakalı kompozit malzemelerde kullanılan elyafın ve matrisin malzemesi bu kompozitin mekanik performansını doğrudan etkiler. Elyafların genellikle yüksek elastik modül ve mukavemetlere sahip olması beklenir. Polimer matriks kompozitlerin doğası gereği, makroskopik düzeyde farklı malzemelerin birleşiminden oluşmasından dolayı termal yüklerden oldukça etkilenirler. Bu malzemelerin ısıl yüklere karşı direnci bazen en önemli tasarım kriteri olabilir. Ayrıca kullanım alanlarının ihtiyaçları nedeniyle bu malzemeler tekrarlı yüklere sıklıkla maruz kalmaktadırlar. Özellikle havacılık endüstrisinde, hava ve uzay araçlarının tasarımında tekrarlanan termal yüklere karşı dayanım önemlidir. Bu tezde, Cam / Epoksi, Grafit / Epoksi ve Bor / Epoksi polimer matris kompozitlerin ısıl yorulma yükleri altındaki davranışının araştırılmıştır. [(0/90)2]s, [(15/-75)2]s, [(30 / -60) 2]s ve [(45/-45)2]s fiber yönelmeleri kullanılmıştır. Ayrıca, İki farklı sınır koşulunun, plakaya açılan kesitlerin ve bu kesiklerin konumu da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The material of the fiber and matrix of fiber-reinforced laminated composite materials directly influences the mechanical performance of a composite. Fibers are generally expected to have high elastic modulus and strengths. The combination of polymer matrix composites with different materials at the macroscopic level affects its strength against thermal loads. Moreover, the most important design criterion may be the resistance of these materials to thermal loads. In addition, these loads can be repeated due to the needs of the usage areas. Especially in the aviation industry, resistance to repetitive thermal loads is very important in the design of aerospace vehicles. This thesis, it is aimed to understand the behavior of Glass/Epoxy, Graphite/Epoxy, and Boron/Epoxy polymer matrix composites under thermal fatigue loads. [(0/90)2]s, [(15/-75)2]s, [(30/-60)2]s, and [(45/-45)2]s fiber orientations and ply sequences are used. Effects of two different boundary conditions, cutouts, and position of these cutouts are also researched.