Otomotiv endüstrisi için en uygun açık inovasyon modelinin belirlenmesi: Bir çok kriterli karar verme yaklaşımı
Determining the most appropriate open innovation model for the automotive industry: A multi-criteria decision making approach
  1. Tez No: 658786
  2. Yazar: AYŞE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, otomotiv endüstrisi için en uygun açık inovasyon modelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Açık inovasyon model seçimi probleminin çözümü için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Önerilen yaklaşıma göre, öncelikle ilgili literatürdeki çalışmalar doğrultusunda tespit edilen kriterlerin ağırlıkları AHP yöntemi ile belirlenmiş ve ardından VIKOR tekniği ile alternatiflerin sıralaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, en fazla öneme sahip açık inovasyon model seçim kriterleri sırasıyla; yeni pazarlara erişim (0.134), maliyet azaltma (0.129) ve eğitim ve teşvik politikaları (0.119) olarak belirlenmiştir. Ayrıca, otomotiv endüstrisi için en uygun modelin karma açık inovasyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the most suitable open innovation model for the automotive industry. Multi Criteria Decision Making (MCDM) approaches were utilized to solve the open innovation model selection problem. According to the proposed approach, the weights of the criteria determined paralell with the studies in the relevant literature were determined by AHP method, and then the alternatives were listed by the VIKOR technique. As a result of the study, the most important open innovation model selection criteria are determined as access to new markets (0.134), cost reduction (0.129) and education and incentive policies (0.119), respectively. Also, the most suitable open innovation model for the automotive industry is coupled.