20.07.2017 Bodrum-Kos depremi sonrası bölgedeki GNSS nokta koordinatlarının güncellenmesi
Updating of GNSS site coordinates in the region after 20.07.2017 the Bodrum-Kos earthquake
- Tez No: 658795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, 21.07.2017 Bodrum-Kos depremi öncesi bölgede tesis edilen ve takipleri periyodik olarak yapılan 8 adet sabit, 5 adet sürekli gözlem yapan GNSS noktası kullanılmıştır. Yapılan çalışmada 21.07.2017 tarihli deprem sonrası noktaların hızları tespit edilerek ITRF-96 datumuna dönüşümü yapılmış ve deprem öncesi ve deprem sonrası koordinatların karşılaştırması yapılmış ve jeodezik altyapıda meydana gelen deformasyon tespitine dönük çalışma yapılmıştır. Sonuç olarak depremin jeodezik altyapıda deformasyona neden olduğu ancak; bu deformasyonun homojen olmadığı görülmüştür. Bodrum yarımadasının batı bölümünde jeodezik altyapıda meydana gelen deformasyonun bu çalışmada üretilen modelle uyum içinde olduğu görülmüştür. Yarımadanın doğusunda meydana gelen deformasyonun üretilen modelle BÖHHBÜY'e göre tecviz dışında olduğu görülmüştür. Bu bölgelerde jeodezik altyapı yenileme çalışmalarının yapılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, 8 periodically monitored benchmarks and 5 continuously operating GNSS stations, which were established in the region before the 21.07.2017 Bodrum-Kos earthquake, were used. In the study, the velocities of the points after the 21.07.2017 earthquake were determined and converted to ITRF-96 datum. The comparison of the coordinates before and after the earthquake was performed to determine the deformation occurred in the geodetic infrastructure. As a result, the earthquake caused deformation in the geodetic infrastructure, however; it has been observed that this deformation is not homogeneous. The deformation occurring in the geodetic infrastructure in the western part of the Bodrum peninsula is in harmony with the model produced in this study. Based on the study results, it has been observed that the deformation occurring in the east of the peninsula is out of the margin of error provided by the BÖHHBÜY. It has been evaluated that geodetic infrastructure renovation works can be carried out in these regions.