F. Dotzauer I, II, III kitabının kazandırdığı hedef ve hedef davranışların incelenmesi
Analyzing the purpose and target behaviors acquired in thebook of F. Dotzauer vol I, II, III
- Tez No: 658798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma viyolonsel eğitiminde kullanılan F. Dotzauer Volume I, II, III kitabının içerdiği hedef ve hedef davranışların incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda F. Dotzauer Volume I, II, III kitabının içerisindeki bütün etütler (n: 264) ve yazılı materyallerin analizini kapsayan döküman incelemesi yoluyla önceden belirlenmiş 13 hedef ve hedef davranışa göre incelenmiştir. Bu incelemede yer alan hedef ve hedef davranışlar, etütlerin tonaliteleri, ölçü birimleri, hız terimleri, yay teknikleri, sol el teknikleri, müzikal dinamikleri, farklı anahtar okuyabilme, tüm tonlarda dizi çalabilme, arpej çalabilme, pozisyon geçişleri, süslemeler ve modülasyonlar analiz edilip, tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: Kitapta yer alan etütlerin tonalite bakımından çeşitliliği ve pekiştirici olması farklı tonlarda çalabilme hedef davranışının kazanılmasına yönelik faydalı olacaktır. Yine farklı ölçü birimleri ve hız terimlerinin yer alması, bu hedef ve hedef davranışların kazandırması yönüyle çeşitlilik sunmakta ve fayda sağlamaktadır. Müzikal dinamikler bakımından çeşitlilik olmasının farklı dinamiklerin öğretilmesinde faydalı olacağı düşünülmektedir. Kitapta 24 tonda da dizi ve arpej çalışmalarının yer almasıyla, kitabın tüm tonlarda dizi ve arpej çalabilme hedef davranışına yönelik uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Kitap pozisyon geçişlerinin çeşitli etütlerle desteklenmesiyle bu hedefe yönelik davranışların kazandırılması ve pekiştirilmesine yönelik faydalı olacaktır. Volume I'de yer alan görsel ve yazılı açıklamalarla öğrencilerin bu kitaptan bir eğitici olmaksızın faydalanabileceği sonucuna varılmıştır. Sağ el teknikleri ve sol el davranışları bakımından kitabın yeterince zengin bir içeriğe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the goal and target behaviors contained in the book of F. Dotzauer Volume I, II, III used in violoncello education. Accordingly, analysis of all studies (n: 264) and written materials in the book of F. Dotzauer Volume I, II, III were analyzed by document analyzing method according to 13 predetermined goals and target behaviors through document review. The target and target behaviors in this review was tabulated and interpreted: tonality of the etudes, measures, velocity terms, bow style, left hand style, musical dynamics, ability to read different keys, play a scale in all tones, be able to play arpeggios, transition of positions, ornaments and modulation. The following conclusions have been reached in the study: The diversity and reinforcement of etudes in the book in terms of tonality will be beneficial in achieving the goal of playing in different tones. The inclusion of different measures and speed terms provides diversity and benefits in terms of gaining these goals and target behaviors. It is thought that having diversity in terms of musical dynamics will be beneficial in teaching different dynamics. The book is suitable for the target behavior of playing scales and arpeggios in all tones because there are scales and arpeggio works in 24 tones. The book will be beneficial to gain and reinforce the behavior towards this goal by supporting the position transitions with various etudes. With the visual and written explanations in“Volume I”, it was concluded that students can benefit from this method without an instructor. It has been concluded that the book has a rich enough content in terms of right hand techniques and left hand behaviors.