Yenilenen Eğitim Fakültesi öğretmenlik programlarının STEM okuryazarı öğretmenleri yetiştirmesi açısından incelenmesi
An investigation of the reneved Education Faculty teaching programs in terms of training STEM literature teachers
- Tez No: 658811
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda bilim ve teknoloji çok hızlı ilerlemektedir. Bu ilerlemeler, çağımız insanlarının yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme, teknolojinin etkili kullanımı, bilgi yönetimi, işbirliği ve iletişim gibi farklı becerilere sahip olmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu becerilerin eğitim yoluyla öğrencilere kazandırılması STEM yaklaşımının öğretim programlarına dâhil edilmesi ile gerçekleşebilir. Çalışmada en son güncellenen ve 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan eğitim fakültesi öğretmenlik programlarının STEM okuryazarı öğretmenleri yetiştirmesi açısından incelenmesi kapsamında, Fen Bilimleri Öğretmenliği Programlarında yer alan lisans derslerinin STEM okuryazarı öğretmenler yetiştirmedeki potansiyeli incelenmiştir. Bu amaçla nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelenmesi yöntemi ve verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri için Yüksek Öğretim Kurumu'nun 2018-2019 eğitim öğretim yılında yayımlamış olduğu öğretmen yetiştirme lisans programlarından fen bilimleri öğretmenliği lisans programı ile Üniversitelerin Eğitim Fakültesi Bologna Bilgi Sistemi lisans programlarından Fen Bilimleri Öğretmenliği lisans programına ulaşılmıştır. Bu kapsamda elde edilen 25 dersin STEM okuryazarı öğretmen yetiştirmesi açısından incelenmesi yapılmıştır. Ulaşılan dokümanların analizi için, alanyazından faydalanılarak STEM okuryazarı öğretmenlerin sahip olması gereken kategoriler belirlenmiştir. Bunlar; STEM alan bilgisi, STEM entegrasyon bilgisi, pedagojik bilgi, 21.yüzyıl becerileri bilgisi ve bağlam (öğretme ortamı) bilgisi olmak üzere 5 kategoriden oluşmaktadır. Fen Bilimleri Öğretmenliği Programlarında yer alan derslerin ders konuları, ders havuzu, ders içerikleri, dersin öğrenme çıktıları, öğretim yöntemleri, öğrenme etkinlikleri, opsiyonel program bileşenleri, ölçme-değerlendirme süreçleri alanyazından faydalanılarak belirlenen 5 kategoriye göre ele alınmıştır. En son güncellenen ve 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan eğitim fakültesi öğretmenlik programlarının STEM okuryazarı fen bilimleri öğretmenleri yetiştirmede sağladığı fırsatlar ve sınırlılıkları incelemek amacıyla yapılan bu araştırma da ele alınan YÖK ve Bologna Bilgi Paketleri içerisinden elde edilen 25 dersin 5 kategori de incelenmesi yapılmıştır. Sonuç olarak; YÖK ve Bologna Bilgi Paket Sitemi üzerinden erişilen Fen Bilimleri Öğretmenliği lisans programında yer alan dersler içerik analizine tabii tutularak STEM alan bilgisinin, STEM entegrasyon bilgisinin, pedagojik bilgisinin, 21. yüzyıl becerileri bilgisinin ve bağlam (öğretme ortamı) bilgisinin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. İçerik analizi sonucunda YÖK programında ele alınan derslerin daha çok alan bilgisi ve entegrasyon bilgisini vurguladığı, Bologna Bilgi Paket Sistemi üzerinden elde edilen derslerin ise yapılarına göre; alan bilgisini, entegrasyon bilgisini, pedagojik bilgisini, 21. yüzyıl becerileri bilgisini ve bağlam bilgisini farklı kategorilerde vurguladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, science and technology develop rapidly. These developments force people of this era to be skillful about creativity, critical thinking, problem solving, effective usage of technology, information management, cooperation and communication. These skills can be acquired by students through the inclusion of STEM approach in the curriculum. In scope of the study, latest updated and training of STEM literate teachers in education faculty teaching programs included into the program in 2018-2019 academic year have been researched to assess the potential of training STEM literate science teachers who study STEM during their bachelors degree. For this reason, literature review, which is one of qualitative method, has been used as research method. Content analysis method has been used to analyze data. The data have been obtained from the Council of Higher Education Science teacher training bachelor programs of education faculty 2018-2019 academic year and Bologna information system of education faculties of universities. In this respect 25 lessons have been studied in terms of training STEM literate teachers. The categories that a STEM literate teachers should be qualified with have been determined using body of literature in order to analyze the documents gathered. These are 5 categories; STEM background information, STEM integration knowledge, pedagogic knowledge, skill knowledge of 21st century and the context (teaching environment). The lesson plans, lesson pool, lesson content, lesson learning outputs, teaching methods, learning activities, optional program components, evaluation and assessment processes of Science Teaching Programs have been discussed by these five categories. Latest updated and training of STEM literate teachers in education faculty teaching programs included into the program in 2018-2019 academic year have been researched to assess the advantages and limits of 25 lessons obtained from CHE and Bologna Information Package have been surveyed using these 5 categories. As a result of content analysis, it is determined that lessons discussed in CHE have emphasized background information and integration whereas the lessons from the Bologna Information Package have emphasized that background information, integration information, pedagogic information, 21st century skill information and content have been differently categorized.