Özel ve kamu sermayeli bankaların yayımladıkları entegre raporların sermaye öğeleri bazında karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative review of the integrated reports published by private and public banks on the basis of the capitals
  1. Tez No: 658842
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN GÖKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TUTKAVUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin finans sektöründe yer alan özel sermayeli bankaların ve kamu sermayeli bankaların Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesinin belirlemiş olduğu sermaye öğelerinin ve bu sermaye öğelerine özgü kriterlerin yıllar itibarıyla nasıl ve hangi yönde gelişme kaydettiklerini karşılaştırarak ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında; dört özel sermayeli banka, iki kamu sermayeli bankanın 2016-2019 yılları arasında yayımlamış oldukları entegre raporları analiz edilmiştir. Araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda ilk olarak analize tabi bankalar için entegre raporlama skorları hesaplanmıştır. Hesaplanan entegre raporlama skorları aracılığı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; özel sermayeli bankalarda entegre raporlama skoru yıllar ilerledikçe gözle görülür bir oranda artış gösterdiği görülmüştür. Kamu sermayeli bankalar sadece 2019 yılında entegre rapor hazırladığı için yıllara göre herhangi bir karşılaştırma yapılamamıştır. Sermaye öğeleri kapsamında 2016-2019 yılları arasındaki dört yıllık dönemin ortalaması karşılaştırıldığında özel sermayeli bankaların doğal sermayeye, kamu sermayeli bankaların ise üretilmiş sermayeye ilk sırada önem verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca daha tutarlı bir karşılaştırma olması amacıyla sadece 2019 yılı kapsamında da karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal how and in which direction the capitals, belonging to the private banks and public banks within the financial sector in Turkey, and capital units determined by the International Integrated Reporting Framework, and the criteria specific to these capitals have made progress through the years by comparing them. Within the research scope, integrated reports published by four private banks and two public banks between the years 2016 and 2019 have been analyzed. The content analysis method was used in the research. In this context, first of all, integrated reporting scores were calculated for the banks subject to analysis. Analyses were carried out through the calculated integrated reporting scores. As a result of the conducted analyses, it was observed that the integrated reporting score in private banks had increased significantly over the years. Since public banks prepared integrated reports only in 2019, no comparison could be made according to years. Within the capitals' scope, when comparing the averages of the four-year period between the years 2016 and 2019, it was concluded that private banks attach importance to natural capital in the first place and public banks to manufactured capital. In addition, another comparison was made only within the scope of 2019 for comparison to be more consistent.