Yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik istikrara etkisi: RECAI ülkeleri örneği
The impact of renewable energy consumption on economic stability: The case of RECAI countries
- Tez No: 658888
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA SANDALCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik istikrara etkisini araştırmaktır. Bu doğrultuda çalışmada“Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi (RECAI)”kapsamında toplam 35 ülkenin 1990-2016 dönemine ait 27 yıllık verileri kullanılmıştır. Bu ülkelerden 19'u gelişmiş ülkeler ve 16'sı gelişmekte olan ülkeler olarak gruplandırılmıştır. Ekonometrik modelde kullanılan değişkenler ekonomik istikrar endeksi, yenilenebilir enerji tüketimi, yenilenemez enerji tüketimi ve politik istikrar endeksidir. Ekonomik istikrar endeksinin oluşturulmasında“Uluslararası Ülke Risk Rehberi (ICRG)”yöntemi esas alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan ülkelerin çoğunluğunda yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik istikrar üzerinde pozitif etkili olduğu tespit edilmiştir. Yenilenemez enerji tüketiminin ekonomik istikrara etkisinin ise ülke gruplarına göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of renewable energy consumption on economic stability. In this vein, 27-year-data from a total of 35 countries existing in the“Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI)”belonging to the period 1990-2016 is used. While 19 of these countries are grouped as developed countries, the resting 16 are handled as developing countries. The variables used in the econometric model are economic stability index, renewable energy consumption, non-renewable energy consumption, and political stability index. While forming the economic stability index, the method of“the International Country Risk Guide (ICRG)”is used. According to the analysis results, it has been determined that the consumption of renewable energy has a positive impact on economic stability in the great majority of the developed and developing country groups. The impact of non-renewable energy consumption on economic stability shows a divergence between the developed and developing country groups.