Yağ endüstrisinde içesterleşme teknolojisinin kullanım olanakları
- Tez No: 6589
- Danışmanlar: PROF. DR. HUNAY EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
1. öz İç esterleşme prosesi, rafine bitkisel yağ ve yağ karışımlarının trigliserid molekülleri arasında yağ asidi radikallerin yer değiştirme si ve yeniden düzenlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle iç esterleşme prosesi rafine bitkisel yağ ve yağ karışımlarının davranışı ve fiziksel yapısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Marsa yağ fabrikasında margarin ve sıvı bitkisel yağ üretiminde kullanılan rafine pamuk, soya, palm kernel, koka ve palm yağı fraksi yonları olan palm olein, palm stearin üzerinde içesterleşme prosesi palm stearin bitkisel yağı dışında, diğer bitkisel yağların erime noktalarında belirli miktarlarda artış Bağlamıştır. Erime noktalarında artış değeri 15-20 DC birimi ile palm olein yağında gözlenmiştir, iç esterleşme prosesi bitkisel palm stearinde farklı davranış göstererek, erime noktasında düşüşe sebep olmuştur. iç esterleşme prosesinin bitkisel yağlara uygulanmasının önemi bu yağların kristalizasyon ve erime karakterlerini değiştirmesidir. Bu karakteristikler margarin shortening ve pastacılık alanında kullanı lan katı yağlar için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Interesterification process enables the fatty acids radicals and the trigliserid molecules of blends oils and of the rafined plant oils to change places besides enabling them to be reorganized. Because of this, the interesterification process has an important effect on the behaviour and the physical structure of refined plant oils and blends oils. At MARSA oil factory, this process- has been applied to the rafined cotton, Coco, Soybean, Palm Kernel, Palm olein and Palm Sterarin which are used in the production Df margarine and Liguid plant oil. Palm olein and Palm Stearin are fraction of Palm oil. Apart from the palm stearin oil, interesterification process has increased the melting paints of the other plant oils. An increase of 15-20 C in the melting points has been observed on the Palm olein oil. This process has shown a different type of behaviour on the Palm Stearin and has caused a decrease in the melting point of this oil. The importance of the application of interesterification process to the plant oils is its ability to change the crystallization Bnd the melting point characteristics of these oils. These characte ristics are quite important for margarine, shortening and solid fats used in baking.