Stabil yumuşak kapsül formunda yağ bazlı vitamin kompozisyonlarının geliştirilmesi
Development of oil based vitamin compositions in stable soft capsule form
- Tez No: 864035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YILMAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İlaç endüstrisinde oral preparat uygulamalarından biri yumuşak kapsül dozaj formudur. Yumuşak kapsül formu ilaç endüstrisinde uzun süredir var olmakla birlikte uygulamadaki sıklığı yeni artmaktadır. Özellikle yağ bazlı vitamin içeren preparatlarda uygulanması fonksiyonel olması açısından avantaj sağlamaktadır. Çalışmanın amacı, yağ bazlı bir vitamin olan D vitamininin ilaç veya gıda takviyesi olarak formülasyonunun ve üretim yönteminin geliştirilmesi, bunun için de gerekli kalite parametrelerinin, stabilite takibinin ve diğer analitik çalışmalar anlamında metotların optimize edilerek değerlendirilmesidir. Vitaminler ışık, ısı ve hava maruziyeti nedeniyle kararlılık göstermemektedirler. Bu yüzden de ürün üretildikten sonra raf ömrü boyunca kararlılık sağlayamazlar. Kararlılığı iyileştirme adına antioksidan özellikli çeşitli yardımcılar kullanılmaktadır. Bundan dolayı alternatif olarak yine kolay, tekrar edilebilir bir proses ve formülasyon geliştirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmada antioksidan içermeden sodyum lambası altında ve azot prosesi uygulanarak, uygun orta zincirli trigliserit tespit edilerek kararlı şekilde yumuşak kapsül formunda vitamin D kompozisyonları elde edilmiştir. D vitamininin ayçiçek yağlı ve myritollü olarak iki farklı kompozisyonu karşılaştırılmıştır. Bu sayede hem proses adımı kısaltılabilmiş hem de süre kazanılmıştır. Ayrıca analitik metot çalışmaları için optimizasyonlar yapılıp miktar tayini ve ilgili maddeler analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu sayede karşılaştırmalı ürünlerde stabilite takipleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the applications of oral preparation is the soft capsule dosage form in the pharmaceutical industry. Although the soft capsule form has existed in the pharmaceutical industry for a long time, its frequency in practice is just increasing. Especially its application in oil based vitamin containing preparations provides an advantage in terms of functionality. The aim of the study is to develop the formulation and production method of vitamin D, an oil-based vitamin, as a drug or food supplement, and to optimize and evaluate the methods required for this in terms of quality parameters, stability monitoring and other analytical studies. Vitamins are not stable due to exposure to light, heat and air. Therefore, they cannot provide stability throughout the shelf life of the product after it is produced. Various antioxidant aids are used to improve stability. Therefore, an easy, repeatable process and formulation has been developed as an alternative. In this study, stable vitamin D compositions in soft capsule form were obtained by determining the appropriate medium chain triglyceride by applying a nitrogen process and under a sodium lamp, without containing antioxidants. Two different compositions of vitamin D, sunflower oil and myritol, were compared. In this way, the process step was shortened and time was saved. In addition, optimizations were made for analytical method studies and quantification and analysis of related substances were carried out. In this way, stability monitoring was carried out in comparative products.