İç içe borulu ısı değiştirgeçlerinde boru girişinde akışkana dönme etkisi verilerek ısı transferinin ve basınç düşüşünün incelenmesi
- Tez No: 65891
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi İÇ İÇE BORULU ISI DEĞİŞTİRGEÇLERİNDE BORU GİRİŞİNDE AKIŞKANA DÖNME ETKİSİ VERİLEREK ISI TRANSFERİNİN VE BASINÇ DÜŞÜŞÜNÜN İNCELENMESİ Ebru KAVAK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 74 Bu çalışmada, iç içe borulu ısı değiştirgeçlerinde iç borunun giriş bölümüne akışa dönme veren elemanlar takılarak, bu elemanların ısı transferine ve basınca etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Akışa dönme vermek için dizayn edilen bu elemanlar değişik çap, sayı ve konuma göre düzenlenen dairesel deliklere sahiptir. Deneylerde kullanılan bu elemanların sayısı 36' dır. Deneylerde iç borunun içinden sıcak akışkan (hava) dışından ise soğuk akışkan (su) geçmektedir. Deneyler 8637 - 17274 arasındaki Reynolds değerlerinde akışkanın hem paralel hem de zıtIV akış durumları için yapılmıştır. Sonuçta, iç borudan akan akışkana dönme etkisi veren elemanlar kullanıldığında, daha küçük boyutlu ancak diğer ısı değiştirgeçleriyle aynı kapasiteye sahip bir ısı değiştirgecinin yapılabileceği görüldü. Anahtar Kelimeler : İç içe borulu ısı değiştirgeci, Dönmeli akış
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Master Thesis The investigation of heat transfer and pressure drop in the concentric double pipe heat exchanger incorporating elements at the entrance section to impose swirling Ebru KAVAK University of Fırat Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mechanical Engineering 1997, Page: 74 In this study the effects of the elements, which have given swirling to the fluid, on the heat transfer and pressure drop were investigated experimentally by mounting these elements to the entrance section of the inner pipe in the heat exchanger. The elements designed to impose swirling to the fluid have circular holes arranged in various diameters, numbers and positions. The number of the different elements tested in the runs was 36. In the experiments hot (air) and cold (water) fluids flowed through the inner pipe and annulus respectively. TheVI experiments were carried out for both parallel and counter current flow modes of the fluids at Reynolds numbers between 8637 - 17274. In the end of the experiments, the results showed that a rather smaller size but the same capacity heat exchanger could be proposed by using these elements imposing swirling to the fluid flowing through inner pipe. Keg Words : Concentric double pipe heat exchanger, Swirling flow