Deri kıvrım kalınlığı ölçümleri ile saptanan vücut yağ yüzdesinin gebeliğin 20-28. haftalarında yapılan oral glukoz tolerans testi sonuçları ile değerlendirilmesi
- Tez No: 658923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Vücut kompozisyonu ile Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) arasındaki ilişki yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamız deri kıvrım kalınlığı ölçümleri ile saptanan vücut yağ yüzdesinin, gebeliğin 20-28. haftalarında yapılan oral glukoz tolerans testi (OGTT) sonuçları üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, 2020 Kasım-2021 Ocak ayları arasında, polikliğimize başvuran, 20-28 hafta arasında olan, kronik hastalığı olmayan, sağlıklı ve tekil gebelik sürdüren 52 gebe dahil edildi. Gebelerin GDM riskini etkiyebilecek; yaş, aile ve obstetrik öyküsü, mevcut gebeliği hakkındaki yanıtları kaydedildi. Antropometrik ölçümler yapıldı, Vücut Kitle İndeksleri(VKİ) hesaplandı. Yağ yüzdesini hesaplamak için kaliper ile saptanan deri kıvrım kalınlığı ölçümleri(Durnin ve Womersley formülü kullanılarak)kullanıldı. Açlık kan şekeri( AKŞ) ve 50 gr OGTT sonuçları değerlendirildi. Yağ yüzdesi diğer antropometrik parametreler ile karşılaştırıldı. Yağ yüzdesi ve diğer parametrelerin GDM riski üzerine etkisini analiz etmek amacıyla bulgular hem AKŞ ve OGTT sonuçları ile karşılaştırıldı. Veriler IBM SPSS sürüm 25.0 programı ile analiz edildi. BULGULAR: Yaş ve aile öyküsü ile OGTT arasında istatistikçe anlamlı bir ilişki saptanmazken AKŞ ile anlamlı saptandı (sırasıyla; p=0.021,p=0.032).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Gestational Diabetes Mellitus (GDM) with body composition The relationship between it has been shown in studies. Our study was carried out to evaluate the effect of body fat percentage determined by skinfold thickness measurements on the results of oral glucose tolerance test (OGTT) performed between 20-28 weeks of gestation. MATERIALS AND METHODS: Fifty-two pregnant women who admitted to our outpatient clinic between November 2020 and January 2021, who were between 20 and 28 weeks of gestation, who had no chronic disease, and who had a healthy single pregnancy were included in the study. It may affect the GDM risk of pregnant women; Her age, family and obstetric history, and her current pregnancy responses were recorded. Anthropometric measurements were made, Body Mass Index (BMI) was calculated. Skinfold thickness measurements (using the Durnin and Womersley formula) determined by caliper were used to calculate the percentage of fat. Fasting blood glucose (FBG) and 50 g OGTT results were evaluated. Fat percentage was compared with other anthropometric parameters. In order to analyze the effect of fat percentage and other parameters on GDM risk, the findings were compared with both FPG and OGTT results. The data were analyzed with IBM SPSS version 25.0 program. RESULTS: While there was no statistically significant relationship between age and family history and OGTT, it was found to be significant with FPG (p = 0.021, p = 0.032, respectively).