Hodgkin lenfoma hastalarında tanı anındaki MPV değeri ile interim PET/BT analizinin birlikte değerlendirilmesi prognozu etkiler mi ?
Does the evaluation of interim PET/CT analysis with MPV level at the time of diagnosis affect the prognosis in hodgkin lenfoma ?
  1. Tez No: 658925
  2. Yazar: MERVE HATİCE GÜVERCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız HL hastalarında tanı anındaki MPV değeri ile lenfomalarda en önemli prognoz belirteci olduğu çalışmalarla gösterilmiş olan interim PET/BT analizini birlikte değerlendirerek tedaviye yanıt, prognoz ve sağ kalım üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Hodgkin Lenfoma tanılı hastaların verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özelliklerinin yanı sıra, IPS risk skoru (IPS-7), MPV değerleri, lenfoma tanı ve takip özellikleri ile tedavi modaliteleri ayrıntılı incelendi. İnterim PET/BT incelemelerinde; PET/BT pozitif ve negatifliği Deauville kriterlerine göre değerlendirildi. Hastalar tanı anındaki MPV değerine göre; MPV
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to evaluate the MPV level at the time of diagnosis in HL patients together with the interim PET / CT analysis, which has been shown to be the most important prognosis marker in lymphomas and indicate the effects of treatment on response, prognosis and survival. Materials and Methods: The data of the patient with Hodgkin Lymphoma were retrospectively analyzed. In addition to the demographic characteristics of the patients, IPS risk score (IPS-7), MPV values, lymphoma diagnosis and follow-up characteristics and treatment modalities were examined in detail. PET / CT positivity and negativity were evaluated according to Deauville criteria. The patients are grouped according to the MPV value at the time of diagnosis as MPV