Theoretical and experimental investigation of the punching process of DP600 automotive sheet steel with different punch tips
Farklı tipte zımba kullanılarak DP600 otomotiv sac çeliğinin preste delme işleminin, teorik ve deneysel incelenmesi
- Tez No: 658967
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gelişmiş Yüksek Mukavemetli Çelikler (AHSS) grubunun bir parçası olan Çift Fazlı (DP) çelikler, mukavemet-ağırlık oranı mükemmel malzemeler kullanılarak hafif gövde yapım talebi nedeniyle otomobil üreticileri tarafından tercih edilmektedir. Otomobil gövdesi üretimi sırasında çok sayıda metal işleme işlemi kullanılır, ayrıca çok fazla delme-kesme de yaygın olarak gerçekleşir. Önemli olan, tüm iyi iş gereksinimlerini yönetmek için tüm metal işleme sürecinin optimize edilmesi ve çok iyi anlaşılması gerekir. Körlenme, ince kesme, kırpma, delme gibi sac kesme işlemleri, kesme konturunda kontrollü bir kesme ve kırma kullanarak kalan sacdan belirli bir miktar malzemeyi ayırmayı amaçlamaktadır. Boşluk, çapak yüksekliği, çapak konumu, kesilmiş yüzey koşulları, zımba özellikleri, malzeme özellikleri gibi delme sırasında işlenen malzemelerin tüm özellikleri üzerinde büyük etkileri olan birçok faktör vardır. İmalatta başarılı olmak için, çift fazlı çeliğin zımba ile delinmesi ve optimizasyonu, Bu tezde, normal şartlar altında iş malzemeleri için farklı kalıplara sahip zımbalar kullanılarak deneysel ve teorik analizler, otomotiv DP 600 çelik sac ve farklı zımba ucu tipleri kullanılarak incelenmiştir. Otomotiv DP600 çelik sac, özellikle otomotiv başta olmak üzere birçok endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılan çeliklerden biridir ve büyük etkiye sahiptir, bu nedenle bu çalışma için seçilmiştir. Bu çalışma, farklı zımba uçları kullanılarak zımbalama işlemleri, hata analizi ve kesilen yüzeyin karakterizasyonu ve zımbaya maruz kalan parça ve malzemelerle ilgili tüm koşulların analizini içermektedir. Deneyde, yükseltilmiş sinyali bir bilgisayara iletmek için kullanılan bir dijital-analog dönüştürücü kullanılarak basitleştirilmiş bir simülasyon modeli oluşturuldu. Dört farklı zımba tipi kullanılarak zımba ile delme deneyleri yapılmıştır. İlaveten, Deform yazılımı kullanılarak delme işlemi simülasyonları gerçekleştirildi. Sonuç olarak, deneysel ve simülasyon sonuçlarının birbiriyle iyi kesiştiği görülmüştür. Bu, simülasyon yazılımının Çift fazlı çeliğin zımba ile delinmesinde kullanılmasının zaman ve maliyet tasarrufu açısından faydalı bir kazanç sağlayabileceğini göstermektedir. Hasar analizi sonuçları da punch ile delme işlemi ve etkileri üzerine oldukça detaylı bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Dual-Phase (DP) steels, part of the Advanced High Strength Steels (AHSS) group, are preferred by car manufactures due to building demand for the body in white by using materials having excellent strength to weight ratio. During the automobile body producing a lot of metalworking process are used also very much punching-cutting also take place extensively. Important of this, all metalworking process must be optimized, understood very well to manage all well doing requirements. Sheet metal cutting operations such as blanking, fine blanking, trimming and punching aim to separate a certain amount of the material from the remaining sheet by using a controlled shearing and fracture at the contour of cut. There are many factors, which has huge effects on all properties of the worked materials during punching such as clearance, burr height, burr location, cut surface conditions, punch properties, materials properties and so. For doing well on manufacturing, understanding, and optimization of punching of dual phase steel are also very important with more other factors such as formability weld ability, wearing, cost, etc. In this thesis, experimental and theoretical analysis using punches with different dies, for work materials under normal conditions are investigated by using automotive DP 600 sheet steel. Automotive DP600 sheet steel is one of the widely used steels in lots of industrial area particularly in automotive, has a big effect in, therefore selected for this study. This study comprised that punching operation by using different punch tips, failure analysis and, evaluation of punch shapes in terms of shearing and product quality, which subjected to punching. In the experiment, a simplified simulation model has been created using a digital-analog converter used to transmit the amplified signal to a computer. Punching experiments were carried out by using four different punched tips. In addition to that, simulations of the punching process by using deform software were also performed. It is observed that experimental and simulations results have been good intersections to each other. This is showing the use of the simulation software on punching of dual phase steel, which can prove useful gain in time and cost saving. Punch shape results also give detailed information on the punching process and its effects.