Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi'nin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin matematik problemi çözme becerisindeki etkisi
Modifield Solve It! the effect of strategy on the mathematic problem-solving skills of students with learning disabilities
- Tez No: 658966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ATBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi'nin, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin; a) bir aşamalı toplama ve çıkarma işlemi içeren değişim problemlerini çözmelerine etkisi, b) toplama ve çıkarma işlemi içeren değişim problemlerini çözme performanslarını iki, dört, beş hafta sonra sürdürebilmelerine etkisi, c) problem çözme performanslarını bir aşamalı toplama ve çıkarma işlemi içeren karşılaştırma problemlerine genellemelerine etkisi, d) bir aşamalı toplama ve çıkarma işlemi içeren karşılaştırma problemlerine genellemelerini iki, dört, beş hafta sonra sürdürebilmelerine etkisi e) Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi öğretimi bittikten sonra öğrencilerin öğrendikleri bilişsel ve üstbilişsel stratejileri kullanmaya devam edip etmedikleri ve f) Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi'ne yönelik öğrenci ve aile görüşleri belirlenmiştir. Araştırma öğrenme güçlüğü olan üç öğrenci ile Ankara ili Sincan ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden, çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Araştırma başlama düzeyi verilerinin alınması, strateji öğretiminin yapılması, öğretim sonu verilerinin toplanması ve izleme verilerinin toplanması şeklinde dört aşamada gerçekleştirilmiştir. Öğretim süreci ön koşul becerileri belirleme, stratejiyi tanıtma, model olma, stratejiyi ezberleme, rehberli uygulama, bağımsız uygulama, silikleştirme, değerlendirme olmak üzere sekiz adımda gerçekleştirilmiştir. Öğretim sürecinde bilişsel strateji öğretiminin ögelerinden olan destekleyiciler ve yüksek sesle düşünme protokolü kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak toplama ve çıkarma işlemi içeren 10 problemden oluşan değerlendirme kâğıdı kullanılmıştır. Elde edilen veriler grafik ile görsel olarak sunularak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin toplama ve çıkarma işlemi içeren değişim problemlerini çözme performanslarında Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi'nin etkili olduğu, öğrencilerin problem çözme performanslarını iki, dört, beş hafta sonrada devam ettirebildikleri görülmüştür. Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi'ni öğrenen öğrencilerin problem çözme performanslarını toplama ve çıkarma işlemi içeren karşılaştırma problemlerine genelledikleri ve bu genellemelerini iki, dört, beş hafta sonrada sürdürdükleri görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi'nin öğretimi sürecinde öğrendikleri bilişsel ve üstbilişsel stratejilerden kendini pekiştirme üstbilişsel becerisi hariç diğer bilişsel ve üstbilişsel stratejileri öğretim bittikten sonra da kullanmaya devam ettikleri belirlenmiştir. Sosyal geçerlilik bulguları sonucunda öğrencilerin ve ailelerin Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu görülmüştür. Öğrencilerin Uyarlanmış Bunu Çöz! Stratejisi'ni içselleştirip bilişsel ve üstbilişsel stratejileri kullanıp problem çözme performanslarının artmasında kullanılan destekleyicilerin ve yüksek sesle düşünme protokolünün etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Modifield Solve It! Strategy, students with learning difficulties; a) its effect on solving change problems involving one-step addition and subtraction, b) the effect on their ability to maintain their performance in solving change problems involving addition and subtraction after two, four, and five weeks, c) the effect of their problem solving performance on generalizations to comparison problems involving one-step addition and subtraction, d) its effect on the ability to continue to generalize after two, four and five weeks to comparison problems involving one-step addition and subtraction. e) whether the students continue to use the cognitive and metacognitive strategies they have learned after the Modifield Solve It! Strategy teaching, and f) student and family views regarding the Modifield Solve It! Strategy were determined. The research was carried out with three students with learning difficulties in Sincan district of Ankara province. Multiple probe design, one of the single-subject research methods, was used in the study. The research was carried out in four stages: collecting baseline data, teaching strategy, collecting post-teaching data and collecting monitoring data. The teaching process was carried out in eight steps: revealing prerequisite skills, introducing the strategy, modeling, memorizing the strategy, guided application, independent application, fading, and evaluation. In the teaching process, the supplements, which are among the elements of cognitive strategy teaching, and the thinking aloud protocol were used. In the study, evaluation paper consisting of 10 problems including addition and subtraction was used as data collection tool. The obtained data were analyzed by presenting them visually in graphics. In the light of the findings obtained as a result of the research, it was observed that the Modifield Solve It! Strategy was effective in the performance of students with learning difficulties in solving change problems involving addition and subtraction, and students were able to maintain their problem solving performance after two, four, and five weeks. It was observed that the students who learned the Modifield Solve It! Strategy generalized their problem solving performance to comparison problems including addition and subtraction and continued these generalizations after two, four and five weeks. In addition, it was determined that the students continued to use other cognitive and metacognitive strategies, except for the self-reinforcement metacognitive skills, among the cognitive and metacognitive strategies they learned during the teaching process of the Modifield Solve It! Strategy. As a result of the social validity findings, it was seen that the opinions of the students and families about the Modifield Solve It! Strategy were positive. It has been observed that the supporters and the aloud protocol used to increase students' problem-solving performance by internalizing the Modifield Solve It! Strategy and using cognitive and metacognitive strategies.