Muhasebe meslek mensubu adaylarının hile algısı üzerine bir araştırma: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi örneği
A research on the fraud perception of candidates accounting profession: The case of Recep Tayyip Erdoğan University
  1. Tez No: 658988
  2. Yazar: NAZMİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı muhasebe meslek mensubu adayı olan öğrencilerin hile algılarının ve ayrıca hileli davranışları raporlama düzeylerinin belirlenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde öğrenim gören 509 öğrenciye anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Baird ve Zelin (2008), Dönmez ve Karausta (2011), Hacıhasanoğlu ve Karaca (2015) ve Yaman (2019) tarafından yapılan araştırmalarda da kullanılan ölçekten yararlanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler korelasyon, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre hile algıları ile raporlama düzeyleri arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Genel olarak muhasebe meslek mensubu adayı olan öğrencilerin hile algılarının ve hileli davranışları raporlama düzeylerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perceptions of fraud and the level of reporting fraudulent behaviors of students who are candidates for accounting professionals. For these purposes, a questionnaire study was conducted with 509 students studying at Recep Tayyip Erdogan University.The data were collected using the scale used in the studies conducted by Baird and Zelin (2008), Dönmez and Karausta (2011), Hacıhasanoğlu and Karaca (2015) and Yaman (2019). The data obtained were tested using correlation, t test and one-way analysis of variance. According to the analysis results, a positive relationship was found between perceptions of fraud and reporting levels. Generally, students who are candidates for accounting profession it has been observed that have a high perception of fraud and level of reporting fraudulent behaviors.