Psikoloji alanında eğitim gören öğrencilerde eşcinselliğe yönelik tutumların ve ilişkili kavramlara dair bilgi düzeyinin incelenmesi
Investigation of attitudes towards homosexuality and level of knowledge of related concepts among students studying psychology
- Tez No: 658990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye'de ruh sağlığı profesyonellerinin eşcinsel yönelimdeki kişilere yönelik tutumlarını değerlendiren az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bahsedilen tutumların önemli belirleyicilerinden birisinin, konu ile ilgili akademik bilgi yeterliliği olduğunu düşünmekteyiz. Bu amaçla bu çalışmada; ruh sağlığı alanında çalışacak önemli gruplardan birisi olan psikolog/klinik psikolog adaylarının, eşcinselliğe yönelik tutumlarının ve cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, biyolojik cinsiyet gibi konulardaki akademik bilgi düzeyinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Katılımcılar psikoloji bölümü birinci ve dördüncü sınıflarında okuyan ve klinik psikoloji yüksek lisansı yapmakta olan toplam 308 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcıların 249'u kadın ve 59'u erkek cinsiyettedir. Çalışma, etik kurul onayı alındıktan sonra iki vakıf üniversitesi ve bir devlet üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Cinsel Yönelim Tutum Ölçeği ve tarafımızca oluşturulmuş olan Akademik Bilgi Düzeyi Anketi uygulanmıştır. Yapılan analizlerde katılımcıların eşcinselliğe yönelik tutumlarının cinsiyet, eğitim düzeyi, mezun olunan lise türü, okunulan üniversite türü, dini inançlar gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca katılımcılarda belirtilen konulardaki akademik bilgi düzeyinin düşük olduğu ve eşcinselliğe karşı olumsuz tutumların düşük akademik düzey ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are few studies in Turkey evaluating attitudes towards homosexual people among mental health professionals. It is considered that one of the important determinants of the certain attitudes is the adequacy of academic knowledge on the subject. For this purpose, in this study it is aimed to evaluate the attitudes of psychologist/clinical psychologist candidates, one of the important groups to work in the field of mental health, towards homosexuality and their academic knowledge level on topics such as gender identity, sexual orientation, and biological gender. Participants consist of 308 students in the first and fourth grades of psychology undergraduate program and clinical psychology master program. 249 of the participants are female and 59 are male. The study was carried out at two foundation universities and a public university after the approval of the ethics committee. For this purpose, Sociodemographic Data Form, Sexual Orientation Attitude Scale and Academic Knowledge Level Questionnaire created by researchers were applied to the participants. According to the analyzes, the attitudes of the participants towards homosexuality differ significantly according to variables such as gender, education level, high school type graduated, type of university studied, and religious beliefs. It was also concluded that the academic knowledge level was low in the specified subjects and negative attitudes towards homosexuality were associated with low academic knowledge level.