Modernleşme ve intihar Muş örneği
Modernization and suicide Mus example
- Tez No: 658992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN KESKİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İntihar olayları çeşitli medya kanalları ile duyduğumuz veya tanık olduğumuz sıradan haberler haline gelmektedir. Bu olayların meydana gelmesinde, ruhsal sebeplerden toplumsal etkenlere kadar birçok neden sıralanabilmektedir. Özellikle modernleşme ile birlikte bireylerin yaşamlarında meydana gelen değişimlerin intihar eğilimlerinde önemli bir faktör olduğu görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı modernleşmenin ortaya koyduğu toplumsal normların ve yaşam biçimlerinin yaşanan intiharlar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma il merkezi ile kırsal alanlarda gerçekleşen toplam intihar vakalarına ait veriler temel alınarak gerçekleşmiştir. Muş İl Jandarma Komutanlığı ile Muş İl Emniyet Müdürlüğünden alınan ve 2005-2019 yıllarını kapsayan veriler neticesinde hem il merkezinin hem de kırsal alanların sosyo-demografik bilgileri çıkartılarak intiharların risk etmenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu'nun da aynı yılları kapsayan Doğu Anadolu Bölgesi ve Türkiye geneli intihar istatistiklerinden yararlanılarak intihar eğilimlerinin genel bir karşılaştırması yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde modernleşmenin toplumsal yapıda çözülmelere neden olduğu ve intihar eğilimlerini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Muş il merkezi ile kırsal alanlarda gerçekleşen intihar vakaları karşılaştırmasında, sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve sosyo-politik durumların farklı intihar eğilimlerine neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Suicide events become ordinary news that we hear or witness through various media channels. In the occurrence of these events, many causes can be listed, from spiritual reasons to social factors. Changes in the lives of individuals, especially with modernization, seem to be an important factor in suicidal tendencies. In this context, the aim of the study is to investigate the impact of social norms and lifestyles revealed by modernization on suicides. The study was based on data on total suicide cases in the provincial center and rural areas. As a result of data obtained from the Muş Provincial Gendarmerie Command and the Muş Provincial Police Department covering the years 2005-2019, socio-demographic information of both the provincial center and rural areas was extracted and the risk factors of suicides were tried to be determined. In addition, a general comparison of suicidal tendencies was made using the suicide statistics of the Eastern Anatolia region and Turkey-wide covering the same years of the Turkish Statistical Institute. As a result of these studies, it was concluded that modernization causes thawings in the social structure and increases suicidal tendencies. In the comparison of suicide cases in rural areas with the provincial center of Muş, it was determined that socio-economic, socio-cultural and socio-political situations cause different suicidal tendencies.