Geç ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerinde iyimserlik seviyesinin alt boyutlarının psiko-sosyal işlevselliğe göre ruh sağlığı semptomatolojisi açısından incelenmesi
Investigating sub-dimensions of optimism level in the manner of psycho-social functioning in terms of mental health symptomatology in late adolescents and young adults
  1. Tez No: 658993
  2. Yazar: FATİH GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya literatüründe iyimserliğin alt boyutlarının psiko-sosyal işleyiş ve ruh sağlığı semptomatolojisi açısından inceleyen çalışmaların sayısı oldukça azdır. Durum geç erkenlik ve genç yetişkinlik yaşam aralığına gelince ise sayı daha da düşmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada herhangi bir kötü olay öncesi ve sonrası olmaksızın iyimserlik ve iyimserliğe ait olan varoluşsal boşluk, amaç ve anlam eksikliği, var olan anlam ve anlam arayışı alt boyutlarının; psikososyal işleyişe ait olan bağlılık, kararlılık, iyimserlik, ilişkililik, mutluluk ve iyi oluş alt boyutlarının ve ruh sağlığı ile ilişkili semtomatolojik açıdan Somatizasyon, Obsesyon-Kompülsiyon, Depresyon, Anksiyete, Kişilerarası Alınganlık, Hostilite, Fobik Anksiyete, Paranoid Düşünceler ve Psikotisizm ile ilişkileri incelenmiştir. Alt boyutlarının dağılımının katılımcıların sosyodemografik özellikleri bağlamında da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The literature is apparently deficient in terms of sub-dimensions of optimism which is associated with psycho-social functioning and mental health symptomatology. The number of studies is not also sufficient in regard to investigation of late adolescent and young adults. Therefore, optimism and sub-dimensions which are existential void, lack of meaning or purpose, present meaning and searching for meaning were investigated with engagement, perseverance, connectedness and happiness which are related with psycho-social functioning and Somatization, Obsession-Compulsion, Interpersonal Sensitivity, Depression, Anxiety, Hostility, Phobic Anxiety, Paranoid Ideation and Psychoticism in terms of mental health symptomatology. Sub-dimensions also were investigated in the manner of socio-demographic attributes.