A possible link between perfectionism and navigational strategies: Implications for late adolescence
Mükemmeliyetçilik ve yön bulma stratejileri arasındaki olası ilişki: Geç ergenlik dönemine dair çıkarımlar
  1. Tez No: 585488
  2. Yazar: ASLI KONAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI TEMUÇİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezdeki çalışmaların amacı; mükemmeliyetçilik ile yön bulma stratejileri arasındaki olası ilişkiyi gelişimsel psikopatoloji bakış açısı ile geç ergenlik dönemi için incelemektir. Çeşitli psikopatolojilerin gelişimde çoklu bellek sistemlerinin rolünü incelemek için yön bulma stratejilerilerinin gözlemlenmesinin etkili bir yöntem olduğu önceki çalışmalar tarafından desteklenmiştir. Fakat daha önce mükemmeliyetçiliği bu yöntem ile inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Mükemmeliyetçilik, gelişimsel psikopatoloji açısından riskli kabul edilen bir kişilik özelliğidir. Bundan yola çıkarak yön bulma stratejilerini gözlemlemek ve bu stratejilerin ne kadar verimli kullanıldığını test etmek adına bilgisayar ortamında sanal bir labirent düzeneği oluşturulmuştur. Geç ergenlik döneminden 48 ve genç yetişkinlik döneminden 32 katılımcı deneye katılmıştır. Deney sonrasında katılımcıların mükemmeliyetçilik puanları Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeğinin Türkçe uyarlaması ile ölçülmüştür. Regresyon analizleri bazı mükemmeliyetçilik alt ölçekleri ile yön bulma performansları arasında muhtemel bir ilişki ortaya koymuştur. Bu ilişki farklı cinsiyet ve gelişimsel basamaklar arasındaki etkileşimler için farklı dağılımlar göstermiştir. Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak eğitilen Yapay Sinir Ağları (YSA) ile katılımcıların sanal labirentteki davranışlarından yola çıkarak uyumsuz mükemmeliyetçilik skorları tahmin edilebilmiştir. Bu sonuçların klinik alana olan katkısı, eksiklikleri ve ileriki çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies in this thesis aimed to investigate the possible link between perfectionism and navigational strategies in late adolescence from a developmental psychopathology perspective. Literature suggests that assessing navigational strategies is an efficient way to observe the involvement of multiple memory systems in the etiology of variety of psychopathologies. However, there has not been any study investigating perfectionism, which is a risky personality trait for developing psychopathologies, from this perspective. Accordingly, an experimental design involving a computer-based virtual maze paradigm was established to observe navigational strategies and the efficiency for the usage of these strategies. Forty-eight late adolescents and 32 young adults participated in the study. After the experiment, their perfectionism scores were assessed by using the Turkish adaptation of Frost Multidimensional Perfectionism Scale. The regression analyses indicated a possible link between participants' scores on some of the perfectionism subscales/dimensions and their navigational performances. This link was largely group dependent with the navigational performance of different groups showing different sensitivities to perfectionism subscale scores. When Artificial Neural Networks (ANN) was trained according to these data, participants' maladaptive perfectionism scores could be predicted with great ease by behavioral data during training trials in the virtual maze. Related clinical implications, limitations and future directions for research were discussed.