(Alkil) Metakrilatların glisidilmetakrilat ve 1,3 -diokalan ile kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of copolymers of alkylmethacrylates with glycdyl methacrylate and 1,3-dioxolane
- Tez No: 65904
 - Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
II ÖZET Doktora Tezi (ALKİL) METAKRÎLATLARIN GLİSİDİLMETAKRİLAT VE l,3-DİOXALAN İLE KOPOLİMERLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Zülfiye İLTER Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 127 Bu çalışmada, (2-fenil-l,3 dioksalan -4 il) metilmetakrilat (DMMA); benzaldehit ve glisidil metakrilatın BF3Û(C2H5)2 katalizörü yanında kondenzasyon reaksiyonu ile hazırlandı. Poli (DMMA), poli (DMMA-ko-GMA), poli (DMMA-ko-St), poli (DMMA-ko-Alkilmetakrilat), poli (GMA), poli (GMA-ko-Alkilmetakrilat)'leri benzoil peroksit başlatıcısı kullanılarak 60°C serbest radikal olarak sentezlendi. Monomer, homopolimer ve kopolimerlerin yapısı İR, iH-NMR, 13C-NMR teknikleriyle karakterize edildi. Polimerlerin çözünürlük paremetreleri ve yoğunlukları sırasıyla titrasyon ve yüzdürme metotlarından bulundu. Limit vizkozite sayıları hesaplandı. Homo ve kopolimerlerin camsı geçiş sıcaklıkları ve molekül ağırlıkları sırasıyla DSC ve GPC'den tayin edildi. Termal çalışmalar ve bozunmayla ilgili aktivasyon enerjileri (Ea) TGA'dan yapıldı. Kopolimerdeki monomer bileşimleri element analizi ve JH-NMR spektrumlarından bulundu. (2-fenil-l,3 dioksalan -4-il) metilmetakrilat ve Glisidilmetakrilat kopolimerinin reaktivite oranları Kelen-Tudos ve Fineman-Ross metodlarından hesaplandı. Kelen-Tudos metodu ile hesaplanan sonuçlar îdmma = 0.43 ± 0.027, Tgma = 1.97 ± 0.041 'dır. Fineman Ros metodu ile Tdmma = 0.31 ± 0.47,in rGMA = 1.66 ± 1.049 olarak bulundu. Poli (DMMA-ko-St)'nin reaktivite oranları Kelen Tudos metoduyla rDMMA = 0.48 ± 0.0059, rSt = 0.36 ± 0.0021 olarak hesaplandı. poli (GMA-ko-Alkilmetakrilat)'lerinde epoksit gurubunun tayini, polimerin bileşiminde bulunan epoksit halkasıyla HC1 -dioksan karışımının birleştirilmesi esasına dayanır. Poly (2-fenil-l,3-dioksalan-4-il) metilmetakrilat'ın termal degradasyon çalışmaları FT-IR ve TGA dan yapıldı. Degradasyon ürünleri FT-IR, ^-NMR, 13C- NMR ve GC-MS teknikleriyle incelendi. 500°C ye kadar yapılan ısıtma sonucu bulunan degradasyon ürünleri ; monomer, benzeldehit, akrolein, aseton, 2-fenil-4-hidroksi-l,3-dioksalan, 4-metilen-2- fenil-1,3 dioksalan, 4-metilen-2-fenil-l,3-dioksalan, propen, karbondioksit olduğu tespit edildi. Anahtar Kelimeler : Çözünürlük Parametresi, Yoğunluk, Limit Viskozite, Termal Analiz, Reaktivite Oranları, Alkilmetakrilat, Glisidilmetakrilat.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY PhD Thesis SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF COPOLYMERS OF ALKYLMETHACRYLATES WITH GLYCDYL METHACRYLATE AND 1,3-DIOXOLANE Zülfiye İLTER Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies,, Department of Chemistry 1997, Page: 127 In this work, (2-Phenyl-l,3-Dioxolane-4-yl) methyl methacrylate (DMMA) was synthesized in high yield by addition reaction of glycidylmethacrylate (GMA) with benzaldhyde using BF30 (C2H5)2 as catalyst. Poly (DMMA), poly (DMMA-co-GMA), poly (DMMA-co-St), poly (DMMA-co-Alkylmethacrylate), poly (GMA), Poly (GMA- co-Alkylmethacrylate) copolymer as synthesized using benzoylperoxide as initiator at 60°C by the free radical polymerization. The structures of monomer, poli (DMMA) and copolymers were determined by İR, İH-NMR, 13C-NMR, techniques. The solubility parameters and densities of the polymers were determined by titration, and flotation methods respectively. Limiting viscosity numbers of polymers were obtained. The glass transition temperatures and molecular weights of homo and copolymers were determined by DSC and GPC respectively. Thermal properties and activation energies (Ea) of copolymers for degradation were determined by TGA. The copolymer compositions were found from elemental analysis and iH-NMR spectra.V The reactivity ratious of monomers in poly (2-phenyl~l,3-dioxolane -4-yl) methylmethacrylate was calculated by both Kelen-Tudos and Finemann-Ross methods. The reactivity ratio of DMMA and GMA in poly (DMMA-co-GMA) were found to be rDMMA = 0.43 ± 0.027 and tGma = 1.97 ± 0.041 from Kelen-Tudos method and rDMMA = 0.31 ± 0.47 and Tgma = 1.66 ± 1.049 from Finemann - Ross method respectively and also, the reactivity ratious of styrene and DMMA in poly (DMMA-co- Styrene) were found to be rDMMA = 0-48 ± 0.0059 and rSt = 0.36 ± 0.0021 using Kelen Tudos method. The determination of epoxy group in the Poly (GMA-co-Alkylmethacrylates) is based on the reaction of epoxit ring with HCl-indioxan obtained in the composition of polymer. Thermal degradation of poly (2-phenyl-l,3-dioxolane-4 il) methylmethacrylate has been studied by TGA and FT-IR, volatile products of the degradation have been investigated by FT-IR, ^-NMR, ^C-NMR and GC-MS techniques. Total degradation at 500°C produced lots of volatile product such as the monomer, benzaldhyde, acrolein, acetone, 2-phenyl-4-hidroxymethyl-l,3~dioxalane, 4- methylene-2-phenyl- 1,3-dioxolane, 4-methylene-2 -phenyl- 1,3-dioxolane, propene, carbon dioxide and the others. Key Word : Solubility Parameters, Density, Limit Viscosity Coefficient, Thermal Analysis, Reactivity Ratious, Allkylmethacrylate, Glycidylmethacrylate.