Comparison of the efficiencies of dual-axis, single-axis solar tracking systems and fixed PV system in Karabuk
Karabük'te çift eksenli, tek eksenli güneş takip sistemleri ve sabit PV sistemin verimliliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 659090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yenilenebilir enerjinin önemi ve elektrik üretimindeki payı her geçen gün artmaktadır. Güneş enerjisi, farklı yenilenebilir enerji kaynakları arasında hayati bir yer edinmiştir. Bu tezde çift eksenli ve tek eksenli güneş takip sistemi ile sabit güneş paneli sisteminin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu üç güneş paneli sistemi verimlilik ve ürettikleri güç bakımından kıyaslamaları yapılmıştır. Her üç sistemde 100 Wp gücünde özdeş güneş paneli kullanılmıştır. Güneş panelleri Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasının çatısına kurulmuştur. Çift eksenli ve tek eksenli güneş panellerinin kontrolü PLC ile yapılmıştır. Eksenlerin açısı astronomik veriler ve gerçek zaman saati kullanılarak kontrol edilmiştir. Her üç panelin ürettikleri akım ve gerilim değerleri 10 dk aralıklarla ölçülerek PLC/SCADA yazılımı ile SCADA ekranında görüntülenmiş ve kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin analizleri yapılarak farklı hava koşullarında ürettikleri güç bakımından üç panelin karşılaştırması yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. 10-30 Kasım 2020 tarihlerinde yapılan ölçümlere göre çift eksenli güneş takip sisteminin tek eksenli güneş sistemine göre % 5.43, sabit güneş paneline göre ise % 24.04 daha verimli; tek eksenli güneş takip sisteminin de sabit güneş paneline göre % 20.17 daha verimli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of renewable energy and its share in electricity generation is increasing day by day. And the solar energy has acquired a vital place among different types of renewable energy sources. In this thesis, dual-axis tracking system, single-axis solar tracking system and fixed solar panel system were designed. These three solar panel systems were compared according to their efficiencies and the power they produce. Identical solar panels with a power of 100 Wp were used in all three systems. Solar panels were installed on Engineering Faculty roof of Karabuk University. PLC was used in order to control the biaxial and uniaxial solar panels. The angle of the axes was controlled using astronomical data and a real time clock. The current and voltage values produced by all three panels were measured at 10 minutes intervals and displayed and recorded on the SCADA screen with PLC/SCADA software. The obtained data were analyzed, and the three panels were compared in terms of the power they produced under different weather conditions. Then, the results were evaluated accordingly. According to the data taken from November 10th to November 30th 2020, the dual-axis solar tracker was 5.43% more efficient compared to a single-axis solar tracking system, and it was 24.04% more efficient when compared with a fixed solar panel. With all the evaluations, it was concluded that the efficiency of single-axis solar tracking system was 20.17% more as compared to fixed solar panel.