İnvaziv meme karsinomlarında hücresel sinyal düzenleyici tetraspanin ailesinden CD151 ve TSPAN8'in rutin histopatolojik ve immunohistokimyasal parametreler yanı sıra sağkalım ile ilişkisi
The relationship between CD151 and TSPAN8 in invasive breast carcinomas with survival and routine histopathologic/immunohistochemical parameters
  1. Tez No: 659089
  2. Yazar: ŞİMAL ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KANDİLOĞLU, PROF. DR. TEOMAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada invaziv meme karsinomlarında, metastaz ilişkili tetraspaninler olan CD151 ve TSPAN8'in ekspresyonlarının rutin parametreler ve klinik veriler ile karşılaştırılarak bu iki belirtecin meme karsinomlarındaki rolü yanı sıra yeni sağaltım yöntemleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 2008–2011 yılları arasında tanı alan ve Manisa CBÜ Tıp Fakültesi'inde opere olan, neoadjuvan kemoterapi görmemiş, unilateral invaziv meme karsinomu olguları değerlendirildi. Yeterli tümör dokusu bulunan ve klinik verilerine ulaşılabilen 98 primer meme karsinomu olgusu çalışmaya alındı. Olguların hem primer tümör dokularına, hem de aksiller lenf düğümü ve uzak metastaz dokularına immünohistokimyasal olarak CD151 ve TSPAN8 uygulandı. Elde edilen sonuçların birbirleriyle, klinik ve rutin histopatolojik verilerle ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Olguların primer tümör dokusunda CD151 %37,9 (36/95), TSPAN8 %26,5 (26/98) oranında pozitif saptandı. Her iki belirteç için primer tümör ile lenf düğümü metastazı, primer tümör ile in situ lezyon ekpresyonlarının karşılaştırılmasında istatistiksel anlamlılık saptandı. CD151'in TİL durumu ve cerb-B2 ile, TSPAN8'in ER, Ki-67 ve p53 ile korelasyon gösterdiği saptandı. Sağkalım ile hiçbir parametre arasında istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Sonuçlar: Meme karsinomlarında CD151'in prognostik ve prediktif değeri yapılan çalışmalarca bilinirken, bir diğer metastaz teşvik edici tetraspanin olan TSPAN8'in meme karsinomlarındaki işlevi gündeme gelmektedir. Bu iki molekülü aynı olgu grubunda, primer ve metastatik tümör dokularında immünohistokimyasal olarak değerlendiren çalışmamızın sonuçlarının, özellikle TSPAN8'in meme karsinomlarındaki overekspresyonunun ve ER, Ki-67 ve p53 gibi rutin parametrelerle ilişkisinin saptanması açısından yeni çalışmalara ve fikirlere kaynak oluşturabilecek bir katkıda bulunabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the expression of metastasis-associated tetraspanins CD151 and TSPAN8 with routine histopathologic and clinical parameters in invasive breast carcinomas and evaluate their role in breast carcinomas as new therapeutic targets. Material and Methods: The invasive breast carcinoma cases which were diagnosed between 2008 and 2011 without antecedent neoadjuvant chemotherapy were evaluated. The clinical data and sufficient tumor tissue in parafine blocks were obtained in 98 of these cases. CD151 and TSPAN8 were studied by immunohistochemical methods. We investigated the relationship between the immunohistochemical findings and clinical and histopathological parameters. Results: In the primary tumor tissues, overexpression of CD151 and TSPAN8 were found in 37,9% (36/95) and 26,5% (26/98) of the cases, respectively. For both markers, statistical significance was found in the comparison of primary tumor-lymph node metastasis and primary tumor-in situ lesion expressions. It was also determined that CD151 correlated with TIL status and c-erbB2, TSPAN8 with ER, Ki-67 and p53. There was no statistical significance between survival and any other parameters. Conclusion: The prognostic and predictive value of CD151 in breast carcinomas has been demonstrated in previous studies. On the other hand there are few studies in the literature on TSPAN8, another metastasis-associated tetraspanin. The results of our study may contribute to the literature especially in terms of determining the overexpression of TSPAN8 in breast carcinomas and its relation with routine parameters hopefully arising new research ideas.