Farklı domates çeşitleri üzerinde Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)'nın bazı biyolojik özelliklerinin laboratuvar koşullarında belirlenmesi
Determination of some biological characteristics of Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae) on different tomato varieties in laboratory conditions
  1. Tez No: 659123
  2. Yazar: NİSA KURTARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, farklı domates çeşitleri üzerinde Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)'nın ergin öncesi gelişme süreleri, ergin yaşam süreleri, ölüm oranları ve yumurta bırakma tercihleri ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada, sera ve açık alanda yetiştiriciliği yapılan Dumas, Hünkar, İskender, Nehir, Polo, Sakarya, Şoray, Vitello, Yar f1 ve 5656 olmak üzere 10 farklı domates çeşidi kullanılmıştır. T. absoluta dişi bireylerinin yumurta bırakma tercihi, seçimli ve seçimsiz olmak üzere iki farklı deneme ile belirlenmiştir. Çalışmada en uzun ergin öncesi toplam gelişim süresi ortalama 28.4 gün ile Polo çeşidinde belirlenirken, en kısa 23.3 gün ile Vitello çeşidinde belirlenmiştir. Farklı domates çeşitlerinde ölüm oranlarına bakıldığında en düşük ölüm oranı %8 ile Nehir, en yüksek %32 ile Dumas çeşidinde belirlenmiştir. Zararlının farklı gelişme dönemleri karşılaştırıldığında en yüksek ölüm oranı 4. larva döneminde olduğu saptanmıştır. Seçimli çalışmada en az yumurta 7.5 adet ile 5656 çeşidinde belirlenirken, seçimsiz çalışmada en az yumurta 56.8 adet ile İskender çeşidinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, development times, longevity, mortality and oviposition preferences of Tuta absoluta (Lepidoptera: Gelechidae) (Meyrick) on 10 different tomato varieties (Dumas, Hünkar, İskender, Nehir, Polo, Sakarya, Şoray, Vitello, Yar f1 and 5656) grown in greenhouses and open fields were evaluated. In the study, the longest immature development time was determined on Polo 28.4 days, while the shortest was determined on Vitello (23.3 day). The lowest and highest mortality of immature stages were determined on the 'Nehir' (8%) and 'Dumas' (32%) varieties, respectively. The highest total mortality was found in the 4th larval stage. Although there were no significant differences more eggs laid on Şoray in non-choice oviposition experiments. In choice oviposition experiment, the highest number of eggs determined on Sakarya (20.8) while the lowest was in 5656 (7.5).