Kripto para, terörün finansmanı ve milli güvenlik ilişkisi
Cryptocurrency relationship with terror financing and national security
- Tez No: 659124
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda finansal teknolojilerde meydana gelen hızlı gelişmeler, blok zincir teknolojisi ile bir dönüm noktası oluşturmuş ve kripto para kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Birçok teknolojik yenilik gibi kripto para teknolojilerinin de karanlık tarafları bulunmaktadır. Kripto-anarşist felsefeye dayanan ve merkez bankaları ile hükümetlerden bağımsızlık sergileyerek ortaya çıkan kripto paralar, kara para aklama ve terörün finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılma durumları açısından son yıllarda dünya üzerindeki hemen hemen tüm ülkelerin güvenlik konularında baş etmesi gereken birtakım zorlukları da beraberinde getirmiştir. Kripto paraların sağladığı teknolojik avantajların terör örgütleri tarafından kullanılıp kullanılmadığı ve bu durumun milli güvenlik açısından risk taşıyıp taşımadığı irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma kripto paralara yönelik uluslararası ortak düzenleme yapılması konusunda gerek politika yapıcıların gerekse de kripto para ile çalışan ve yatırım yapan kurum, kuruluş ve paydaşların dikkatini çekmelidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid developments in financial technologies have created a milestone with the blockchain technology and caused the emergence of the term of cryptocurrency. Like many technological innovations, cryptocurrency technologies have also dark sides inside. Cryptocurrencies based on the crypto-anarchist philosophy emerging by showing independence from central banks and governments bring along some challenges almost all countries around the world have to deal with in security issues in that using in illicit activities such as money laundering and terrorist financing recently. It has been tried to studied whether the technological advantages which is provided by the cryptocurrencies are exploited by terrorist organizations and whether this situation have a risk with regard to national security. This study should take attention both policy makers and institutions, organization and stakeholders who deal with cryptocurrencies in their business or investment regarding international joint action regulation of cryptocurrencies.