Farklı domates çeşitleri üzerindeki Tuta absoluta (Meyrick) (Lep.: Gelechiidae) (Domates güvesi)nın yaşam çizelgeleri
The life tables of Tuta absoluta (Meyrick) (Lep.: Gelechiidae) (Tomato moth) on different tomato varieties
  1. Tez No: 353512
  2. Yazar: DEMET ÇEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Tuta absoluta (Meyrick) (Lep.: Gelechiidae ), Akdeniz bölgesinde domates üretim alanlarında zararlı bir türdür. T. absoluta'nın Newton, Caracas, Torry ve Şimşek domates çeşitleri üzerinde gelişme süreleri ve ölüm oranları ile yaşam çizelgeleri çalışılmıştır. T. absoluta ergin öncesi dönemleri, toplam gelişme süresini Caracas çeşidinde 24.50 gün ile en uzun sürede, Newton, Torry ve Şimşek çeşitlerinde ise sırasıyla 23, 23.95 ve 22.88 günde tamamlamıştır. Toplam ölüm oranları ise Newton, Caracas, Torry ve Şimşek domates çeşitlerinde sırasıyla % 40.46, 53.79, 41.10 ve 73.13 olarak saptanmıştır. T. absoluta ?nın Newton, Caracas, Torry ve Şimşek domates çeşitlerinde yaşam çizelgeleri oluşturulduğunda net üreme gücünün (Ro) sırasıyla 55.8, 47.5, 64.6 ve 35.8 dişi/dişi/döl, kalıtsal üreme kapasitesinin (rm) 0.169, 0.159, 0.173 ve 0.150 dişi/dişi/gün, popülasyonun ikiye katlanma süresinin (DT) 4.09, 4.36, 4.00 ve 4.63 gün, ortalama döl süresinin (To) 23.7, 24.3, 24.1 ve 23.9 gün ve üreme gücü sınırının (?) 1.184, 1.172, 1.189 ve 1.161 (birey/dişi/gün) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tuta absoluta (Meyrick) (Lep.: Gelechiidae) is a harmful species in tomato plantations in Mediterranean Region of Turkey. The developmental time and mortality rate of, T. absoluta, on the tomato varieties of Newton, Caracas, Torry and Şimşek were studied. Total developmental time of immature stages was 23, 23.95 and 22.88 on the tomato varieties of Newton, Torry and Şimşek, longest on Caracas (24.50). Total mortality of immature stages was % % 40.46, 53.79, 41.10 and 73.13 on the tomato varieties of Newton, Caracas, Torry and Şimşek respectively. When the life-tables were constructed for T. absoluta, net reproductive rate (Ro), intrinsic rate of increase (rm), doubling time (DT), mean generation time (To) were found to be 55.8, 47.5, 64.6 and 35.8 females/females/generation, 0.169, 0.159, 0.173 and 0.150 females/females/day, 4.09, 4.36, 4.00 and 4.63 days, 23.7, 24.3, 24.1 and 23.9 days and finite rate of increment (?) 1.184, 1.172, 1.189 and 1.161 individual/females/day on Newton, Caracas, Torry and Şimşek tomato varieties respectively.