Who benefits from peace? determinants of civil war peace agreement design
Barış'tan kim yararlanıyor? iç savaş sonrasında yapılan barış anlaşmalarının içeriği üzerinde belirleyici olan faktörler
- Tez No: 659152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ŞAN AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, iç savaş sonrasında imzalanan barış anlaşmalarının içeriği üzerinde belirleyici olan faktörleri incelemekte ve devletlere karşı savaşan isyancı grupların amaç ve kapasitelerinin anlaşma hükümleri üzerinde etkili olup olmadığını araştırmaktadır. Tezde güncel ve orijinal bir veri seti kullanılarak, iç savaş sonrasında imzalanan barış anlaşmalarının maddeleri üzerinden isyancı grup ve devlet ile doğrudan ya da dolaylı şekilde ilişkili olan siviller, elitler, lider ya da askerler arasından hangi gruba daha çok fayda sağladığı incelenmektedir. Öncelikle 1989 – 2009 yılları arasında imzalanan barış anlaşmalarındaki sivillere yönelik maddelerin anlaşmanın tüm maddelerine oranı ölçülmüş, ardından isyancı grupların kapasite ve savaş hedeflerinin tarafların sivillere yönelik anlaşma maddesi düzenleyip düzenlememe noktasındaki etkisi sorgulanmıştır. Tezin dördüncü bölümünde iki önemli bulguya ulaşılmıştır. Öncelikle savaş sırasında dışarıdan finansal destek alan grupların barış anlaşmasına daha yüksek oranda sivillere ilişkin ve onların çıkarını gözeten madde kattığı saptanmıştır. Ayrıca, isyancı grubun hedefleri de imzalanan barış anlaşmasının içeriğini etkilemekte, motivasyonu ayrılıkçılık ve otonomi olan grupların savaş sonrasında daha yüksek oranda kamu çıkarına ilişkin madde içeren anlaşma imzaladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the determinants of civil war peace agreements and investigates whether the objective and capacity of rebel groups influence the proportion of public benefits provisions the actors include when designing a peace agreement. By using a recent dataset, I measure the proportion of public benefits provisions in each peace agreement. Then, I question whether a rebel group's capacity and territorial goals are significant motivations for including benefits to the public by looking at the peace agreements signed between 1989 and 2009. The findings suggest that the rebel group and the state sign peace agreements with a greater percentage of public goods and benefits when the group has financial external support. The empirical analysis also show that group objective is a crucial determinant of the public benefits provisions and the groups with territorial aims include a significantly higher proportion of public benefits in agreements. Additionally, I show that the effects of external support and war objective remain significant when they are controlled for the variables regarding alternative explanations of peace settlement.