Bir tıp fakültesi 6. sınıf tıp öğrencilerinin COVİD-19 salgını açısından bilgi, tutum ve kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Knowledge, Attitude and Anxiety Levels of 6th Grade Medical Students of a Medical Faculty in Terms of the COVİD-19 Outbreak
  1. Tez No: 659153
  2. Yazar: DANYAL BURAK KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEMİS ÇETİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. Sınıf tıp öğrencilerinin koronavirüs salgını hakkındaki bilgi, tutum, davranışlarının belirlenmesi ve öğrencilerin kaygı düzeylerinin bu konularla ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Salgın hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları, öğrencilerin kaygı düzeylerini ölçmek ve analiz etmek için yapılmış kesitsel bir anket çalışmasıdır. Evreni oluşturan 146 öğrencinin tamamına ulaşılması hedeflenmiş, 131 öğrenciyle çalışma yapılmıştır. Araştırmamızda literatür ışığında hazırlanan 36 soruluk anket formu ve durumluk-sürekli kaygı envanteri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya %40,5 (n: 53) kadın, %59,5 (n: 78) olmak üzere toplam 131 öğrenci katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 24,24±2,06 (ort:24 min-max, 22-37)'dır. Covid-19 salgınındaki tutum şekilleri puan ortalaması 30,54±3,96 (ort: 31 min-max, 20-40) olarak bulunmuştur. Bilgi düzeyini ölçen soruların puan karşılığı ortalama 9,31±1,34 (ort: 9 min-max, 6-20)'tür. Covid bilgi puanı ve tutum puanı kadınlarda erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,01 p=0,008).
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the knowledge, attitudes and behaviors of 6th grade medical students about the coronavirus epidemic and to determine the relationship between students' anxiety levels with these issues. Material- Method: It is a cross-sectional survey study conducted to measure and analyze the knowledge, attitudes and behaviors about the epidemic and the anxiety levels of the students. It was aimed to reach all 146 students who make up the universe, and the study was conducted with 131 students. In our study, a questionnaire form consisting of 36 questions prepared in the light of the literature and a state-trait anxiety inventory were used. Results: A total of 131 students, 40.5% (n:53) female and 59.5% (n:78), participated in the study. The average age of the participants is 24.24±2.06 (median:24 min-max,22-37). The mean score of attitude patterns in the Covid-19 outbreak was found to be 30.54±3.96 (median:31 min-max,20-40). The mean score of the questions measuring the level of knowledge is 9.31±1.34 (median:9 min-max,6-20). Covid knowledge score and attitude score were found to be higher in women than men (p =0.01 p =0.008, respectively).