Üsküdar Üniversitesi öğrencilerde uykuya yönelik inanışlar ve tutumların uyku kalitesine etkileri
The effects of beliefs and attitudes towards sleep on sleep quality in students of Üsküdar University
- Tez No: 659170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, özel bir üniversitede eğitim-öğretime devam eden öğrencilerin uykuya dair inanışları ile uyku kaliteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemine, özel üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji bölümünde 2019-2020 akademik yılı içerisinde yüksek lisans eğitimine devam eden 163 kadın ve 33 erkek, toplam 196 öğrenci dahil edilmiştir. Bu araştırma betimsel tarama ve tanımlayıcı model ile modellenmiştir. İstatistik analizler IBM SPSS versiyon 21.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, katılımcıların uykuya yönelik işlevsel olmayan inanç ve tutumları ile uyku kalitesi arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca üniversite öğrencilerinin yarısından fazlasında uyku kalitesinin kötü düzeyde olduğu, kadınlarda uyku bozulmalarının erkeklere oranla daha fazla olumsuz etki oluşturduğu, hafta sonu ders gören öğrencilerin uyku kalitelerinin hafta içi ders gören öğrencilere oranla daha kötü düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite öğrencilerinde uyku hakkında işlevsel olmayan inanç ve tutumların uyku kalitesini etkilediği görülmüştür. Programlı sağlık ve psikolojik çalışmalarının yürütülmesi, kadın bireylerin etki düzeyleri dikkate alınarak cinsiyete yönelik farklı uygulama ve yaklaşımların belirlenmesi üniversite öğrencilerinin uyku kalitesinin kötü düzeyde seyretmemesi adına sürece katkı sunacaktır. Öğrencilere psikologlar ve ebeveynler tarafından yapılacak bilgilendirmelerde uyku kalitesinin önemi, etkilendiği faktörler ve dikkate edilmesi gereken durumlara da yer verilmesi öğrenciler de uyku kalitesine olumsuz etkisini azaltabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the relationship between the beliefs about sleep and sleep quality of students attending education at a private university. The research sample included 163 women and 33 men, a total of 196 students, who continued their postgraduate education in the 2019-2020 academic year at the Institute of Social Sciences, Clinical Psychology of the private university. This research is modeled with descriptive scanning and descriptive model. Statistical analyzes were performed with IBM SPSS version 21.0 package program. In the study, it was determined that there was a positive relationship between the participants' dysfunctional beliefs and attitudes towards sleep and sleep quality. In addition, it was concluded that more than half of the university students had poor sleep quality, sleep disturbances in women had more negative effects than men, and students who attended classes at the weekend had a worse sleep quality than students who attended the weekdays. It has been seen that dysfunctional beliefs and attitudes about sleep in university students affect sleep quality. Conducting programmed health and psychological studies and determining different practices and approaches towards gender by considering the effect levels of female individuals will contribute to the process of preventing university students' sleep quality at a poor level. Including the importance of sleep quality, the factors that it is affected and the situations that should be taken into consideration in informing students by psychologists and parents, may also reduce the negative effect of sleep quality.