İnsan yaşamındaki yeri ve kaynağı bakımından etik bir değer olarak sevgi
Love as an ethical value in terms of its place and source in human life
  1. Tez No: 659171
  2. Yazar: GÜROL ZIRHLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTTALİP ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Sevgi, her çağda insan yaşamına anlam katan temel fenomenlerden birisi olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, sevgi, filozoflar, yazarlar, şairler ve sanatçılar tarafından farklı açılardan birbirinden çok farklı anlamlara gelecek şekilde ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Sevgi konusu günümüzde de farklı şekillerde ele alınmakta ve değerlendirilmektedir. Ancak yazın yapıtları ya da etrafımızda olup bitenler incelendiğinde sevginin yeterince anlaşılmadığı ya da yanlış değerlendirildiği görülmektedir. Bu da sevgiyi çağdaş bir sorun olarak karşımıza çıkarmaktadır. Kimileri sevgiyi duygucu bir yaklaşımla değerlendirirken kimileri ise etik bir değer olduğu yönünde görüşler ileri sürmüşlerdir. Duygucu bir yaklaşımla değerlendirilen sevginin kaynağında arzular, tutkular, etkilenimler ya da aşkın olduğu ifade edilmektedir. Etik bir değer olarak ele alınan sevginin kaynağında ise insan, insanın değeri ve değerlerinin olduğu ve bu tür sevginin kişiler arasındaki ilişkinin bir sonucu olarak ortaya çıktığı belirtilmektedir. Etik bir değer olarak sevginin kaynağının ve insan yaşamındaki yerinin ele alındığı bu çalışmanın temel savı, insanlar arası ilişkilerde değer harcayıcı olan bir şeyin, bunun adına yanlışlıkla sevgi denilse bile, bir değer olarak sevgi olamayacağı, sevginin her zaman dostluk, saygı, güven gibi diğer etik değerlerle ayrılmaz bir bütünlük oluşturduğu yönündedir. Bu nedenle, bu çalışmada, çeşitli düşünürlerin görüşlerine dayanarak, sevginin etik bir ilişki değeri olduğu yönünde görüşler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Love has been accepted as one of the basic phenomena that gives meaning to human life in every age. Throughout the ages, the subject of love has been discussed and evaluated by philosophers, writers, poets and artists in different ways. Likewise, nowadays, it is treated and evaluated in different aspects. However, when the literary arts or events which happened around us are examined, it is seen that love is not understood or it is misinterpreted. This presents love as a contemporary problem. While some evaluate love with an emotional approach, others have suggested that it is an ethical value. It is stated that desires, passions, influences or transcendence are the sources of love which is evaluated with an emotivist approach. It is specified that the source of love which is considered as an ethical value is human, its dignity and values, and that this type of love emerges as a result of the relationship between people. The main argument of this study which discusses the source of love as an ethical value and its place in human life is that a concept which causes the loss of human value among human relationships, even if it is accidentally called love cannot be a value and love always forms an integral integrity with other ethical values such as friendship, respect and trust. Therefore, in this study, arguments were presented that love has an ethical relationship value based on the opinions of various philosophers.