Günümüz sanat pratiklerinde benlik ve aile
Self and family in present day's art practices
  1. Tez No: 659169
  2. Yazar: RABİA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Aile toplumsal sorunların hem nedeninde hem de çözümünde karşımıza çıkmaktadır. İçinde bulunduğu toplumun bireyi olan sanatçı, bu noktada psiko-sosyal yansımaları, iyi-kötü etkilendikleri toplumsal ilişki biçimlerini, zihnindeki görüntüleri, aile bireyleri ve çevresiyle ilişkilendirip çarpıcı noktaları yapıtları aracılıyla dışa vurmaktadır. Bu bağlamda sanatçılar, benliğini belleğinde taşıdığı izlerle içselleştirdiği söylemleri ve eylemleri doğrudan yansıtabilmektedir. Aynı zamanda yapılan eserler, toplumsal açıdan değerlendirilirse sanatçının özel hayatı, hayata bakış açısı, görüşleri ve düşünceleri konusunda belge niteliği de taşımaktadır. Toplumsal alanda yaşanan deneyimler, sürekli değişim halindedir. Bu çalışmada deneyimlerin ve değişimlerin sanatçı tarafında oluşturduğu etkileri aile kavramı üzerinden irdelenmiştir. Toplumun barındırdığı sorunlar, genelde aile içindeki yaşantılardan oluşmaktadır. Bu oluşumların dışavurumunu yansıtan sanatsal çalışmalara ve bireysel uygulamalara bu kapsamda yer verilmiştir. Aile kavramı ve barındırdığı unsurlar, güncel sanatta üretilen yapıtlara etkisi olduğu görülmektedir. Varoluşa gönderme yapan benlik ve aile kavramları üzerinden kişisel meselelerin sanatta açtığı kapılar ve yapıtlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Family appears in both the cause and solution of social problems. At this point, the artist, who is a member of the society he is in, associates the psycho-social reflections, the forms of social relations they are affected well and badly, the images in his mind, the family members and his environment, and expresses the striking points through his works. In this context, artists can directly reflect the discourses and actions that they internalize with the traces they carry in their memory. At the same time, if the works are evaluated from a social perspective, they are also documents about the artist's private life, point of view, views and thoughts. Experiences in the social field are in a state of constant change. In this study, the effects of experiences and changes on the artist's side are examined through the concept of family. The problems of society generally consist of experiences within the family. Artistic works and individual practices reflecting the expression of these formations are included in this scope. The concept of family and its elements are seen to have an effect on the works produced in contemporary art. Through the concepts of self and family that refer to existence, the doors and works that personal issues open in art are evaluated.