Ovülasyonun agonist uygulaması ile tetiklendiği tüp bebek sikluslarında ovum toplama sırasında insan koryonik gonadotropinin subkutan uygulaması ile intrakaviter uygulamasının gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Pregnancy outcome comparison of applying human chorionic gonadotropin (hcg) subcutaneously versus intracavitary during ovum pick-up in invitro fertilization (IVF) cycles which ovulation is triggered with agonist application
- Tez No: 659181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK DOĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Ovülasyonun agonist uygulaması ile tetiklendiği tüp bebek sikluslarında ovum toplama sırasında insan koryonik gonadotropinin subkutan uygulaması ile intrakaviter uygulamasının gebelik sonuçlarının karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Yardımla Üreme Teknikleri Kliniği arşivinde retrospektif olarak yürütülmüştür. Ocak 2018- Şubat 2020 tarihleri arasında tüp bebek tedavisi almış olan ultrasonografide 25 ve daha fazla foliküle sahip olgulardan 1 mg triptorelin asetat ile ovülasyon tetiklemesi yapılmış, 36 saat sonra yapılan OPU'da 20 ve daha az oosit elde edilen157 hastadan 109'una 1500 IU insan koryonik gonadotropinin subkutan veya 48'ine intrakaviter uygulanmasına göre Grup 1 ve Grup 2 olarak 2 gruba ayrıldı. İstatistiksel değerlendirme, elde edilen verilerin IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) paket programa aktarılmasıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the pregnancy outcome of agonist induced ovulation in invitro fertilizastion (IVF) cycles admission of human chorionic gonadotropin (hCG) subcutaneously versus intracavitary during ovum pick-up . edilen157 hastadan 109'una 1500 IU insan koryonik gonadotropinin subkutan veya 48'ine intrakaviter uygulanmasına göre Grup 1 ve Grup 2 olarak iki gruba ayrıldı. Material and method: This study was carried out in Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology Assisted Reproductive Techniques Clinic as a retrospective study. 157 patients who underwent IVF treatment between January 2018 and February 2020, with 25 follicles and more detected in ultrasound and 1 mg of triptorelin acetate was administered for ovulation trigger, and 36 hours later of whom 20 and less oocytes were obtained in OPU were enrolled in this study. Of these 157 patients, 109 patients who were administered 1500 IU of hCG was administered subcutaneously belonged to Group 1. 1500 IU hCG was administered intracavitary to 48 patients as Group 2. The data obtained was evaluated with IBM SPSS Statistics 20.0 statistical data program.