Kamu personeli seçme sınavına hazırlanan öğretmen adaylarının anksiyete depresyon düzeylerinin duygusal yeme ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pre-service teachers preparing for public personnel selection exam and anxiety depression levels with emotional eating
- Tez No: 659187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmada Kamu Personeli Seçme Sınavına hazırlanan öğretmen adaylarının Anksiyete ve Depresyon düzeyleri ile Duygusal Yeme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Sosyodemografik Veri Formu, Duygusal Yeme Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği, Antalya ilinde bulunan Ali Uğur Pegem Akademi kurumundaki kamu personeli seçme sınavına hazırlanan 152 öğretmen adayına uygulanmıştır. İstatistik analizler IBM SPSS versiyon 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA) paket programı ile yapıldı. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar bağımsız gruplarda t, Mann Whitney U, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis testleri ile yapıldı. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile yapılan karşılaştırmalarda gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunduğunda farkın hangi grup veya gruplardan kaynaklandığını belirlemek için posthoc Tukey testi kullanıldı. Çalışmaya katılan katılımcıların“Duygusal Yeme Ölçeği”alt boyut ve“Beck Depresyon”ve“Beck Anksiyete”ölçekleri arasındaki korelasyon incelendiğinde tüm alt ölçek puanları arasında pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmuştur. Araştırma sonucunda“olumsuz duygularla başa çıkabilme”ve“kendini kontrol edebilme”alt boyutu ile cinsiyet değişkeni arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Buna göre cinsiyetin kadın olması durumunda duygusal yeme puanı artmaktadır. Olumsuz duygularla başa çıkabilme alt boyutu puanı ile mevcut kiloyu değerlendirme arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur buna göre kendini kilolu olarak değerlendiren grubun puan ortalaması zayıf olarak değerlendiren gruptan yüksektir. Katılımcıların kendini kontrol edebilme alt boyut puanları ile kilolarından memnuniyet durumları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Araştırma Eğitim Fakültesinde eğitim gören ya da mezun olmuş öğretmen adayları üzerinden yapılmıştır. Fakat yeni yapılacak çalışmalarda sadece öğretmen adayları ile sınırlı kalmayıp KPSS' ye hazırlanan ve başka fakültelerden mezun kişiler üzerinden yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Preparing for Public Personnel Selection Examination in the research It is aimed to evaluate the relationship between pre-service teachers' Anxiety and Depression levels and Emotional Eating behaviors. The Data Form, Emotional Eating Scale, Beck Anxiety Scale, and Beck Depression Scale were applied to 152 pre-service teachers who led the public personnel selection exam at the Ali Uğur Pegem Academy institution in Antalya. Statistical analyzes were performed with IBM SPSS version 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA) package program. The consistency of continuous variables to normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Comparisons between continuous variables were made in independent groups by t, Mann Whitney U, one-way analysis of variance (ANOVA) and Kruskal Wallis tests. When comparing with one-way analysis of variance (ANOVA), when there was a statistically significant difference between groups, posthoc Tukey test was used to determine which group or groups the difference originated from. When the correlation between the“emotional eating scale”subscale and“Beck Depression”and“Beck Anxiety”scales of the participants in the study was examined, a statistically significant correlation was found between all subscale scores. As a result of the research, a statistically significant relationship was found between the“coping with negative emotions”and“self-control”sub-dimension and the gender variable. Accordingly, if gender is female, emotional eating points increase. A significant correlation was found between the sub-dimension coping with negative emotions and the evaluation of the current weight. Accordingly, the average score of the group that evaluated themselves as overweight was higher than the group that evaluated it as weak. A statistically significant difference was found between the participants' self-control subscale scores and their satisfaction with their weight. The research was carried out on prospective teachers who were educated or graduated from the faculty of education. However, in new studies, it is not only limited to prospective teachers, but can also be done through people who have prepared for KPSS and graduated from other faculties.