Bağımlı olan bireylerde psikolojik sıkıntı ve tedavi motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between psychological distress and treatment motivation in dependent individuals
  1. Tez No: 659207
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan alkol ve madde kullanımının, bağımlılığın yol açtığı sorunlar birçok ülkede güncelliğini korumaktadır. Toplumdaki artan madde kullanımı ve bağımlılığı hem halkın hem de bilimin dikkatini çekmektedir. Bu artışın yol açtığı bireysel ve toplumsal sorunlar insanlığı tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. Bu sorunları hayatın güçlüklerine karşı geliştirilmiş uyumsuzluk biçimleri olarak incelemek ve anlamak, tedavi etmek açısından daha net bir ilerleme sağlamaktadır. Bireysel yaşam tarzları ve kişilik özellikleri bağımlılığın gelişmesinde önemli rol oynamakla birlikte kişiler arası ilişkilerde sorunlar yaratabilmektedir. Bağımlılıkta en önemli risk grubu, bağımlılığın ne olduğunu tam olarak tanımlayamayan, psikolojik yatkınlığı olan ve bağımlılığın yaşattığı sorunların farkında olmayan bireylerdir. Bu araştırmanın temel amacı, bağımlı olan bireylerde psikolojik sıkıntı ve tedavi motivasyonu arasındaki ilişkinin incelemesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma 34 kişiden oluşan bir örneklem grubu ile yürütülmüş ve katılımcılara Psikolojik Sıkıntı Ölçeği ve Tedavi Motivasyon Anketi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; bağımlı bireylerin psikolojik sıkıntı ve tedavi motivasyonu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak; alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerin psikolojik sıkıntısı ne kadar artarsa, bireylerin içsel motivasyonu o şekilde azalmakta; psikolojik sıkıntı ne kadar azalırsa içsel motivasyon düzeyleri o şekilde arttığı, aralarında negatif yönde bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Son olarak; cinsiyet ve yaş gibi sosyodemografik değişkenlerin Psikolojik Sıkıntı Ölçeği üzerinden bireyler arasında anlamlı bir farka yol açtığı saptanmıştır. Cinsiyet değişkeninin Tedavi Motivasyon Anketi üzerinden gruplar arasında anlamlı bir farka yol açmadığı saptanmış olup, yaş değişkeninin bireyler arasında anlamlı bir farka yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problems caused by alcohol and substance use and addiction, which are as old as human history, remain up to date in many countries. Increasing substance use and dependence in society attracts the attention of both the public and science. The individual and social problems caused by this increase have reached the dimensions that threaten humanity. Examining and understanding these problems as forms of incompatibility developed against life's difficulties provides clearer progress in terms of treatment. Individual lifestyles and personality traits play an important role in the development of addiction, but can also create problems in interpersonal relationships. The most important risk group in addiction is individuals who cannot define exactly what addiction is, who have psychological predisposition and are not aware of the problems caused by addiction. The main purpose of this study is to examine and evaluate the relationship between psychological distress and treatment motivation in dependent individuals. The study was conducted with a sample group of 34 people and the subjects were asked to respond The Psychological Distress Scale and Treatment Motivation Questionnaire. According to the results of the study, there was no significant differences between the psychological distress and the treatment motivation in dependent individuals. Neverthelss; individuals with alcohol and substance use disorders get more psychological distress as their levels of intrinsic motivation decrease; as their levels of psychological distress decrease, they get more intrinsic motivation. It was found that there is a negative correlation between them. Finally, it has been found that socio-demographic data such as gender and age lead to a significant difference among the individuals over the Psychological Distress Scale. It was determined that the gender variable did not cause a significant difference among the individuals over the Treatment Motivation Questionnaire, and the age variable lead to a significant difference between individuals.