18-24 yaş arası üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ ve sosyal kaygı düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence and social anxiety in 18-24-year-old university students
  1. Tez No: 659206
  2. Yazar: SENA NUR GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, 18-24 yaş üniversite öğrencilerinin duygusal zeka ve sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya, devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 250 öğrenci katılmıştır. Öğrencilere Sosyodemografik Bilgi Formu, Spielberger Sürekli Kaygı Ölçeği, Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği ve Rotterdam Duygusal Zeka Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada, demografik değişkenler bakımından üniversite öğrencilerinin sosyal kaygı ve duygusal zeka boyutları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin yaşı, sosyal kaygı düzeyi ve duygusal zeka boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada, kadınların sosyal kaygı düzeyinin erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre duygusal zeka incelendiğinde ise, erkek öğrencilerin kendi duygularını değerlendirme alt boyutu kadınlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Çalışma durumuna göre, bir işte çalışmayan katılımcıların sosyal kaygı puanları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Sınıf değişkenine göre üçüncü sınıf öğrencilerinde sosyal kaygı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Sosyal kaygı ve duygusal zeka arasındaki ilişki incelendiğinde, duygusal zeka alt boyutları ve toplam puanının sosyal kaygı ile negatif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların duygusal zeka puanları ve cinsiyetinin sosyal kaygıyı anlamlı düzeyde etkilediği bulunmuştur. Sonuçlar, duygusal zekanın üniversite öğrencilerinde sosyal kaygıdan koruyucu bir faktör olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçlarının ileri çalışmalarla desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between emotional intelligence and social anxiety levels of 18-24 year-old university students was examined. The study was attended by 250 students studying at state and foundation universities. Sociodemographic Information Form, Spielberger Trait Anxiety Scale, Liebowitz Social Phobia Scale and Rotterdam Emotional Intelligence Scale were applied to students. In the research, social anxiety and emotional intelligence dimensions of university students were compared in terms of demographic variables. In addition, the relationship between students' age, social anxiety level, and emotional intelligence dimensions was examined. According to the findings of the study, the level of social anxiety of women was found to be significantly higher than that of men. When the emotional intelligence is analyzed according to the gender variable, the sub-dimension of male students evaluating their own emotions was found higher than women. Social anxiety scores of the non-employed participants were found to be significantly higher according to their employment status. According to class variable, social anxiety levels were found higher in third grade students. When the relationship between social anxiety and emotional intelligence was examined, it was found that emotional intelligence sub-dimensions and total score were negatively and significantly related to social anxiety. In addition, participants' emotional intelligence scores and gender were found to significantly affect social anxiety. The results show that emotional intelligence is a protective factor against social anxiety in university students. It is thought that the results of the study can be supported by further studies.