Destinasyonlarda turizm deneyimini zenginleştirmede oyunlaştırmanın strateji olarak kullanımı: Ege bölgesi illerinin yerel yönetim algısı
The use of gamification as a strategy for enriching tourism experience in destination: Local government perception of Aegean Region provinces
- Tez No: 659214
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı oyunlaştırmanın kullanımını, yararlarını belirleyerek, destinasyonlarda deneyim zenginleştirme anlamında nasıl kullanılacağının tespit edilmesine yöneliktir. Araştırma kapsamında Ege Bölgesindeki yerel yönetimlerin oyunlaştırma algısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada görüşme yöntemi ile yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme yönteminin yanında ihtiyaç duyulan konulara ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Kavramın yeni olması ve çalışılması bu araştırmayı keşifsel bir çalışma halinde izlemeyi gerektirmiştir. Araştırmada 7 yerel yönetimle görüşme yapılmıştır. 1 yerel yönetim görüşmeyi onaylamamasıından kaynaklı görüşme yapılamamıştır. Görüşme yapılan iller: Denizli, Aydın, Manisa, İzmir Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya'dır. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak temalar, ana ve alt başlıklara ayrılmış ve çerçevelenmiştir. Çalışma sonunda oyunlaştırmanın uygulamalarını gerçekleştirmede, yeni bir kelime olması, yerel yönetimlerin içinde bulunduğu ekonomik konjoktür gibi nedenler uygulama sayısını azalttığı bulgusuna ulaşılırken, oyunlaştırma algısının destinasyonlarda turist deneyimini zenginleştirme anlamında olumlu katkısının olacağı algısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, it is determine the use of gamification and its benefits and how it can be used in terms of enriching experience in destinations. In the scope of research, its is tried to determine the perceptions on gamification of local governments in the Aegean region. Interview method and interview form consisted of semi-structured questions are used in the research. Besides the interview method, literature review is made on the subjects required. The fact that the concept was new and studied required to follow this research in a descriptive study. There are an interview with seven local government in this study. There isn't an interview with a local government because of the fact that they don't approve the interview. Cities that approve making interview are: Denizli, Aydın, Manisa, İzmir, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya. Interviews and sound recordings are made and interview forms are filled in with seven local governments. Collected data is computerized, divided to themes, main and subtitles and enframed. Realizing the implementations of gamifications, it is determined that while the reasons such as formig a new word and the economic conjuncture in which local governments are involved are reducing the number of implementations. The perception of gamification will contribute positively in terms of enriching the tourist experience in destinations at the end of the research.